Predstavljeni su rezultati opsežnog multidisciplinarnog istraživanja koje je proveo tim od 27 znanstvenika Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita pod vodstvom dr.sc. Ivana Cvitkovića tijekom 2019. i početkom 2020. Istraživanje je obuhvatilo čitavo područje estuarija rijeke Krke od slapišta Skradinskog buka na sjeveru do tvrđave sv. Nikole na jugu i provedeno je u sklopu projekta “Turistička valorizacija kanala sv. Ante – 2.faza”, a proučavalo se sedam glavnih područja: fizikalna i kemijska oceanografija, mikrobiologija, fitoplankton, zooplankton, bentos i ribe, izvijestili su iz Šibensko-kninske županije.
– Sa znanstvene strane ovo područje je izuzetno zanimljivo zbog specifičnog ekosustava koji je tu razvijen, a predstavlja spoj mora i rijeke. Bitno je napomenuti da je ovo područje upravo zbog svojih specifičnih ekoloških uvjeta vrlo osjetljivo, a razne ljudske aktivnosti poput litoralizacije obale, pretjeranog pomorskog prometa, mijenjanja hidroloških značajki rijeke, pretjerane fertilizacije zemljišta u neposrednoj blizini rijeke, klimatskih promjena itd. mogu ozbiljno i vrlo brzo narušiti ovaj osjetljivi ekosustav. U sklopu ovog projekta napravljen je model onečišćenja koji pokazuje da bi se neka tvar ispuštena u estuariju mogla u njemu zadržati jako dugo. To znači da bi eventualno onečišćenje u području estuarija moglo imati dugoročne negativne utjecaje na živi svijet koji obitava u njemu – rekao je voditelj projekta dr.sc. Ivan Cvitković.
Zahvaljujući istraživanju, Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije koja upravlja ovim područjem dobila je detaljan znanstveni prikaz stanja flore i faune ušća rijeke Krke, te kemijskih i fizikalnih parametara, istaknuli su iz šibensko-kninske županije.
Projekt “Turistička valorizacija kanala sv. Ante u Šibeniku - 2. faza” vrijedan je 26,554.752,95 kn.