U proteklih osam mjeseci Grad Čazma bilježi znatan pad u količini prikupljenog miješanog komunalnog otpada. U listopadu prošle godine prikupljeno ga je 160 tona, dok je do lipnja ove godine taj broj smanjen na 110 tona, što je 50 tona manje. Ovaj kontinuirani pad započeo je prošlog listopada i nastavlja se iz mjeseca u mjesec.
Poboljšani uvjeti rada
Ovaj pozitivni trend upućuje na to da su građani sve više usvajali praksu odvojenog prikupljanja otpada, unatoč početnim izazovima i otporima prema strožim pravilima. Kao rezultat, povećala se količina pravilno razvrstanog korisnog otpada. Prije su djelatnici u sortirnici često nailazili na probleme zbog nepropisno odloženog otpada, poput ostataka hrane, biootpada, pelena, pa čak i uginulih životinja u plavim kantama, što je ometalo proces reciklaže. Radnici u sortirnici primijetili su poboljšanje kod razvrstavanja. Manje je prljavog najlona i limenki, mada se još ponekad pronađe ono što ne bi trebalo biti tu. Znatno se, pak, povećala količina otpada za razvrstavanje. Poboljšani uvjeti rada također su olakšali posao djelatnicima sortirnice. Nakon godina rada u nehumanim uvjetima, sada imaju klima-uređaje i češće dezinsekcije kojom je smanjen broj muha u samoj sortirnici. To je pozitivno utjecalo na kvalitetu njihova rada i smanjenje neugodnih mirisa. Gradonačelnik Čazme, Dinko Pirak, izrazio je zadovoljstvo zbog zapaženih rezultata u smanjenju količine miješanog komunalnog otpada na području grada. Zahvaljujući trudu građana i djelatnika komunalnog poduzeća, Čazma bilježi pozitivne pomake u usklađivanju s europskim standardima zbrinjavanja otpada.
Pirak je pohvalio građane za njihov angažman u razvrstavanju otpada, podsjetivši ih da plaćaju samo odvoz miješanog otpada, dok se prikupljanje korisnog otpada poput plastike, papira i biootpada ne naplaćuje. Gradonačelnik je posebno naglasio važnost pravilnog odvajanja biootpada, ističući da svaki mali korak, poput kompostiranja ostataka hrane, može znatno smanjiti količinu otpada koja završava na odlagalištu Johovača.
– Smanjenje količine miješanog otpada ne samo da pridonosi očuvanju okoliša, već može dovesti i do smanjenja troškova odvoza otpada, što je na korist svim građanima – rekao je Pirak. Dodao je kako je neprihvatljivo da biootpad, koji se lako može kompostirati u vrtovima, završava u kantama za miješani otpad.
Nove kante domaćinstvima
– Ako svako domaćinstvo smanji količinu biootpada, možemo postići znatne uštede – poručio je gradonačelnik Dinko Pirak.
Kako bi se dodatno unaprijedilo razvrstavanje otpada, grad planira uvesti nove spremnike za kućanstva. Svako domaćinstvo dobit će posebne kante za biootpad, plastiku, papir i karton, dok će se miješani komunalni otpad prikupljati u kantama sa žutim poklopcem. Osim toga, bit će dostupne i vreće za limenke, koje će građani moći sakupljati i predavati na daljnju obradu.
Pirak je također naglasio da sustav zbrinjavanja glomaznog otpada nije ukinut, već unaprijeđen.