U Centar znanja Međimurske županije uloženo je dosad više od 15 milijuna eura bespovratnih sredstava i sredstava Međimurske županije te organizacija koje u toj županiji djeluju. Trenutačno se provodi veliki projekt ozelenjavanja površina "Zelena oaza", a najavljena je i sanacija parkirališne infrastrukture te obnova preostala četiri bivša vojna objekta.
54 od ukupno 72 boda
U Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU prošlog mjeseca održana je završna radionica u sklopu inicijative "Integracija novog europskog Bauhausa u Hrvatskoj" koja je okupila brojne stručnjake iz cijele Hrvatske, a predstavljeni su pilot-projekti, među kojima se našao i projekt daljnjeg razvoja Centra znanja Međimurske županije, koji je bio odabran kao jedan od deset pilot-projekata za tehničku pomoć Europske komisije, Opće uprave za regionalnu i urbanu politiku.
Prošle godine prijavila ga je Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA. Kako je rečeno, "novi europski Bauhaus" kao interdisciplinarni i kreativni pokret spaja znanost, tehnologiju i inženjerstvo s kulturom i umjetnošću te nastoji motivirati sve građane Europe da zajedno zamisle i sudjeluju u stvaranju budućnosti u kojoj će održivost biti ostvarena sa stilom, u kojoj postoje rješenja za probleme i izazove svakodnevice. Projekt daljnjeg razvoja Centra znanja Međimurske županije ocijenjen je kao jedan od najboljih, s osvojena 54 od ukupno 72 boda, što ga čini drugim najbolje ocijenjenim projektom.
– Projekt revitalizacije kompleksa bivše vojarne "Nikola Zrinski" u Čakovcu, započet prijenosom vlasništva 2007. godine, postao je ključan za regionalni razvoj. Centar znanja okuplja brojne institucije, poput REDEA-e, Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje, Međimurske energetske agencije, Metalske jezgre Čakovec i drugih te aktivno doprinosi gospodarskom napretku i povećanju kvalitete života u lokalnoj zajednici – pojašnjavaju u Međimurskoj županiji. U osmišljavanje sadržaja budućih objekata od samog su početka projektiranja uključeni brojni predstavnici struke i potencijalni korisnici.
Sportaši, kulturnjaci...
– Sportsko-penjačke udruge, speleolozi, članovi HGSS-a, hobisti i drugi zainteresirani pojedinci svojim su prijedlozima pridonijeli razvoju sportsko-rekreativnog sadržaja ICeK-a. U planiranju rasporeda i opreme multifunkcionalnog izvedbenog prostora istog objekta sudjelovale su kulturne udruge, likovni i dramski umjetnici te glazbenici, dok su svoj doprinos u oblikovanju studija dali glazbeni umjetnici, producenti i drugi zainteresirani pojedinci. Prihvaćeni su i korisni savjeti likovnih umjetnika i akademskih slikara za izgradnju ateljea. Nadalje, tlocrti objekata, veličina uredskih prostora te dodatni sadržaji u buduće dvije zgrade poduzetničkog inkubatora proizašli su iz potreba poduzetnika, STEM udruga i drugih potencijalnih korisnika prostora. Razvoj KEC-a pak primarno počiva na polazištu da će budući objekt biti ogledni primjer energetske izvrsnosti i spoja najsuvremenijih rješenja iz područja zelenih tehnologija i održivog razvoja. Iz tog razloga, u projektiranje su uključeni eksperti iz području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije – navodi se.