Građena je još u 19. stoljeću. Najnovija je, u cijelom kompleksu, zgrada Kirurgije, a i njoj su “na leđima” već četiri desetljeća. Krov prokišnjava, sa zidova otpada žbuka, instalacije su dotrajale.
Nesumnjivo, Klinički bolnički centar Osijek treba novi prostor. A najbolje bi rješenje, stav je uprave bolnice, bilo preseljenje u Eurodom, impozantne “osječke blizance”, koji zjape gotovo prazni. Poslovno trgovački centar u samom središtu grada u vlasništvu je Koncerna Agram. Čim se pojavila u javnosti, ideja je izazvala i oduševljenje, ali i skepsu u izvedivost.
– “Krpanjem” i popravljanjem našeg bolničkog kompleksa, razbacanog na pet lokacija, samo bacamo novac u bunar. Stanje je neodrživo pa je nužna ili gradnja nove zgrade, što dugo traje, ili preseljenje u postojeću, a tu je Eurodom jedina adekvatna solucija – obrazlaže Dr. Vlatko Kopić, zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek kojem gravitira gotovo milijun stanovnika.
Bolnica se trenutno prostire, uspoređuje, na 65.000 četvornih metara, a Eurodom na 71.000. No, spomenimo kako, od toga, gotovo 20.000 kvadrata zauzima podzemna garaža na tri etaže sa 700 parkirališnih mjesta. S druge strane, Kopić i ogroman parking navodi kao prednost. No, najvažnije je pitanje mogu li se ti kvadrati, predviđeni za uredske i trgovačke prostore, prenamijeniti tako da se u njih smjeste, primjerice, operacijske sale.
- Riječ je o “roh-bau” gradnji, jedna etaža ima 600 četvornih metara pa bi na samo jednu mogle stati sve naše operacijske sale – odgovara dr. Kopić. Dodaje kako je to izuzetno moderan stakleni kompleks, u središtu grada, a i blizu obilaznice.
Regionalni centar
-Osječka bi bolnica tako postala pravi regionalni centar i riješila svoje probleme za idućih 50 godina – rezimira Kopić. Ističe, pak, kako je za sada riječ samo o ideji, rođenoj još u lipnju, kada je olujno nevrijeme odnijelo krov Pedijatrije i izazvalo milijunsku štetu. Prezentirao ju je tih dana i tadašnjem ministru zdravlja Dariju Nakiću te regionalnog razvoja Tomislavu Tolušiću. O svemu, naime, u konačnici odlučuje Vlada RH. Nisu se još sastali ni s vlasnikom Eurodoma, koji se tako nije ni izjasnio je li uopće spreman prodati zgradu. Također, nisu još ni poznati troškovi mogućeg preseljenja bolnice.
- Nitko ne kaže da im se mora dati “keš”, može im se ponuditi neka nekretnina u vlasništvu DUUDI-ja, od Umaga do Dubrovnika – navodi on primjer.
Eurodom je, inače, stakleni kompleks na 12 katova, čija je gradnja počela 2006. i stajala je oko 100 milijuna eura. Useljeno je danas tek oko 5000 metara četvornih, ne računajući spomenutih 20.000 kvadrata garaže, a u njemu je i adresa jedne poliklinike.
-Kao Osječanin i čovjek, pozdravljam svaku pozitivnu ideju, a inženjerski gledano, teško je o njoj govoriti dok se ne znaju svi detalji – započinje Jurica Vrdoljak, direktor Eurodoma. Sama je građevina, nastavlja, “definitivno ispred svoga vremena”.
- Sva vertikalna komunikacija postoji, uključujući dizala, a zamišljen je i kao medicinski centar– navodi. Sigurno je, zaključuje, kako osječkoj bolnici treba novi prostor, nevažno hoće li to biti Eurodom ili nešto treće, a u tome, stava je, svi moraju pomoći