Završili su upisi u gradske dječje vrtiće za iduću pedagošku godinu koja počinje u rujnu ove godine. Brojke koje su objavljene istodobno su sjajne i loše, ovisi kako se uzme. Odlična je vijest da će u idućoj predškolskoj sezoni početkom rujna u dječje vrtiće na području Koprivnice krenuti rekordan broj mališana: gotovo 1200. No nije dobra vijest da je bez mjesta u vrtićima nakon provedenog upisa ostalo oko 80 djece.
Dodatni kapaciteti
Konačne liste iznenadile su roditelje, zaposlenike vrtića i gradsku upravu. Godinama se u Koprivnici ne pamti da djeca koja žele u vrtić ostanu bez mjesta u nekoj od ustanova na području grada. To se nije očekivalo ni ove godine s obzirom na to da je početkom prosinca prošle godine otvoren novi dječji vrtić u prigradskom naselju Starigrad u kojem je danas oko 50 mališana. U koprivničkom Dječjem vrtiću Tratinčica, koji ima ukupno 12 objekata na području grada i prigradskih naselja, proteklih je dana stiglo čak oko 230 zamolbi za smještaj u vrtićima, a primljeno je ukupno 154 djece. Bez mjesta je ostalo oko 80 mališana, odnosno 70-ak ako se iz te brojke izuzmu djeca čiji roditelji žive na području okolnih općina. Gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Mišelom Jakšićem već od prošlog tjedna intenzivno radi na rješavanju tog problema.
– Moram priznati da je i nas iznenadila brojka neupisane djece. Na stolu je više opcija i vjerujem da ćemo do jeseni uspjeti osigurati dodatne kapacitete u vrtićima – naglasio je gradonačelnik Mišel Jakšić.
Potvrdio je kako se europskim novcem planira graditi novi dječji vrtić u prigradskom naselju Herešinu, a to bi dobrim dijelom riješilo probleme s upisom. No to se ne može odraditi preko noći.
Na području Koprivnice djeluje ukupno pet vrtića: gradski Dječji vrtić Tratinčica s 12 objekata, dječji vrtić Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Podravsko sunce te privatni dječji vrtići Igra, Smiješak i Sv. Josipa. A tu je i 11 obrta za čuvanje djece, uvjerljivo najviše u državi po glavi stanovnika. Početkom lanjske predškolske godine u svim koprivničkim dječjim vrtićima i obrtima za čuvanje djece bilo je smješteno oko 1100 mališana. Početkom prosinca pak u novi dječji vrtić u Starigradu krenulo je oko 50 djece pa je danas u svim vrtićima i obrtima oko 1150 najmlađih, više nego ikad prije. A sva je prilika da će se na jesen oboriti i taj rekord.
Sufinanciranje boravka
Za dječje vrtiće iz gradskog se proračuna godišnje izdvaja više od 20 milijuna kuna. Boravak oko 1100 djece lani je sufinanciran u iznosu od 1000 do 1100 kuna po djetetu, a u tu su svrhu u proračunu Grada lani bila osigurana sredstva u iznosu od 14,3 milijuna kuna. Za drugo dijete smješteno u vrtiću roditelji ostvaruju pravo na subvenciju u iznosu od 50 posto, a za treće ili više djece Grad smještaj djeteta financira u cijelosti. Cijena gradskog vrtića iznosi 500 kuna po djetetu i među najnižima je u državi.