Izbornik
Naslovnica Gradovi Rijeka
izvannastavna aktivnost

Od iduće školske godine uvode novi program ranog učenja informatike

Novi školski program 'Rano učenje informatike'
Foto: Nel Pavletić/PIXSELL
Rano učenje informatike kao izvannastavna aktivnost provodit će se u zainteresiranim riječkim školama u fondu od 35 školskih sati

Grad Rijeka od iduće školske godine uvodi revidirani i modernizirani program ranog učenja informatike, a pohađanje će biti besplatno za sve učenike i škole. Novi program 'Rano učenje informatike' provodit će se kao izvannastavna aktivnost u riječkim osnovnim školama od školske godine 2018./2019., a namijenjen je učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole.

Kristina ikić Baniček i Vojko Obersnel potpisali sporazum Potpisan sporazum Nakon Rijeke i Sisak uvodi Građanski odgoj kao izvannastavnu aktivnost

Namjera Grada je uključivanje što većeg broja učenika u aktivno korištenje računala te poticanje i njegovanje interesa prema novim tehnologijama, uz mehanizme prepoznavanja opasnosti i problema koje one nose. Budući da je cilj omogućavanje jednakih obrazovnih mogućnosti i pravedan pristup kvalitetnom informatičkom obrazovanju za sve učenike, bez obzira na njihov socio-ekonomski status, Grad Rijeka će financiranje programa preuzeti u potpunosti, izvijestili su iz Grada.

Rano učenje informatike kao izvannastavna aktivnost provodit će se u zainteresiranim riječkim školama u fondu od 35 školskih sati u školskoj godini (jedan školski sat tjedno), a želja je da u budućnosti informatika dobije status izbornog predmeta od 1. razreda osnovne škole.

Stručni tim zadužen za izradu novog kurikuluma, u sastavu prof. pedagogije i informatike Josipa Andrušić, mag. prim. educ. Sonita Penavin i dr. sc. Damir Purković, danas je predstavio program i njegovo nastajanje u prostoriji Gradske vijećnice. 

Profesor Purković istaknuo je glavne karakteristike novog kurikuluma kao što su njegova otvorenost, poticanje motivacije, logičkog razmišljanja i suradnje kod djece te razvijanje sklonosti učenika. Učitelji će imati prostor za vlastitu inicijativu te brže prilagođavanje tehnološkim promjenama, a ta sloboda u kreiranju i sadržajnom oblikovanju, prema Purkovićevim riječima, donosi i veću odgovornost u radu. Naglasak je stavljen i na debatu, razgovor i argumentiranu razmjenu mišljenja, a premda se aktivnost neće ocjenjivati, učenici će dobivati povratne informacije o svom radu. Također, u planu je i izrada web stranica za učitelje gdje će se u obliku foruma moći razmjenjivati ideje, materijali, metode i modeli podučavanja i slično.

Valter Flego izvannastavna aktivnost Građanski odgoj od jeseni u deset istarskih osnovnih škola škola od iduće školske godine Građanski odgoj učit će se i u opatijskoj osnovnoj školi