Hrvatska gorska služba spašavanja u Šibeniku 20 godina rada obilježila je svečanim otvorenjem nove Središnjice HGSS Stanice Šibenik.
Uz brojne uzvanike, otvorenju novog prostora šibenskog HGSS-a nazočio je i gradonačelnik Željko Burić, a ovom prigodom potpisan je i ugovor kojim Grad Šibenik HGSS-u daje na korištenje objekt "stare pošte" u Rokićima, bez plaćanja naknade, na razdoblje od 20 godina.
– Šibenska stanica HGSS-a imala je probleme s prostorom. Snalazili su se kako su mogli u iznajmljenim, neadekvatnim prostorima, a znamo kako uloga HGSS-a raste iz dana u dan. Ovim potezom Grad Šibenik pokazuje ozbiljan pristup u pružanju podrške HGSS-u čiji članovi često djeluju u iznimno teškim uvjetima i nerijetko spašavaju ljudske živote. HGSS i Grad Šibenik imaju odličnu suradnju i ta priča će se u budućnosti definitivno nastaviti, a novi prostori svakako će unaprijediti uvjete rada ove vitalne službe te im pomoći u pripremama i dodatnim edukacijama. Desetljećima zapušten i neprimjetan objekt je obnovljen te je danas ponos službe u dijelu grada koji je također temeljito obnovljen – rekao je gradonačelnik Burić koji nam je ispričao kako je tekla priča o rješavanju prostora za HGSS.
Desetljećima derutna zgrada
– U kontaktu s tim ljudima u jednom se trenutku rodila ideja, i to moram priznati na njihovu inicijativu, o takozvanoj staroj pošti u predjelu Rogići. To je rubni, periferni dio Šibenika, šumovit uz magistralu. Još dok sam bio dijete tamo smo se išli igrati i u sjećanju mi je ta pošta ostala kao zapuštena i urušena. Možete zamisliti koliko dugo, odnosno koliko je desetljeća ta zgrada tako stajala izvan funkcije i upotrebe. Hvala Bogu, završilo je tako da je taj prostor potpuno uređen. U vlasništvu je Grada Šibenika, a mi smo ga ugovorom ustupili na korištenje HGSS-u. Da budemo potpuno iskreni, intencija nam je da objekt, koji je obnovljen uz pomoć Grada i njihovim angažiranjem i o kojem oni vode trajnu brigu, prijeđe u njihovo trajno vlasništvo. To je sada mjesto koje je iznimno toplo, primjereno značenju i ulozi koju HGSS ima – rekao je Burić.
HGSS Stanica Šibenik dobila je na korištenje objekt na adresi Put Rokića 40, površine 98m², s pripadajućim okolišnim zemljištem površine 3442m². Idejno rješenje za novi centar djelo je šibenskog Arhitektonskog biroa 25,4 mm. Na gornjoj etaži objekta je prostor za edukacije i predavanja, a u prizemlju je prostor za sastanke u kojem će se održavati planiranja i koordinacije akcija spašavanja.
Šibenska stanica HGSS-a trenutačno ima 46 članova koji redovno sudjeluju u spasilačkim akcijama na području Šibenika i šire.
Gradonačelnik Burić nam otkriva kako je Grad Šibenik na sličan način riješio problem doma za beskućnike.
– Ovo me podsjeća na priču otprije pet-šest godina, kada smo isto tako jedan stari napušteni objekt zubne stanice preuredili i prenamijenili pa je to danas dom za beskućnike. On fantastično izgleda. Grad ga je ustupio Caritasu, a onda je u suradnji Caritasa i Grada Šibenika napravljen vrlo lijep objekt u kojem je desetak beskućnika riješilo, ja bih rekao, svoj egzistencijalni problem – kaže Burić koji je najavio da su sljedeći na redu planinari kojima Grad namjerava pomoći po istom načelu.
Na redu su planinari
– Imamo Planinarsko društvo u Šibeniku, oni su usko vezani za funkcioniranje HGSS-a. Nalazili su se u starom derutnom objektu, u takozvanoj Vili TEF-a koja je u tranziciji tvornice došla u vlasništvo Grada Šibenika. Odlukom Gradskog vijeća raspisali smo natječaj za prodaju tog objekta. Riješili smo sve stanare i korisnike te derutne građevine, a ostali su planinari. I za njih smo našli rješenje po istoj shemi. Imamo praktički dobar prostor, ali u njega treba uložiti da bi bio svrsishodan. To ćemo i učiniti – kaže Burić, koji je na otvaranju Središnjice HGSS-a Stanice Šibenik istaknuo da će kruna svega biti Centar za upravljanje kriznim stanjima i elementarnim nepogodama Grada Šibenika te otvorenje novog vatrogasnog doma.