Izbornik
Naslovnica Gradovi Vinkovci
Izložba o vučedolskom naselju

"Slojevi zaboravljenog vremena" mogu se razgledati do rujna

storyeditor/2026-05-15/WhatsApp_Image_2026-05-15_at_14_02_29.jpeg
1/3
Foto: Grad Vinkovci
Postav interpretira istraživanja provedena prije pola stoljeća, nudeći nove spoznaje o povijesti grada

U vinkovačkom Gradskom muzeju otvorena je izložba "Slojevi zaboravljenog vremena. Vučedolsko naselje na telu Tržnica u Vinkovcima", koja donosi pogled u duboku prapovijest grada smještenog na iznimno povoljnom položaju uz rijeku Bosut, gdje su se još od najranijih razdoblja stvarali uvjeti za naseljavanje i razvoj zajednica. Nastala je u suradnji s Arheološkim muzejom u Zagrebu i Odsjekom za arheologiju zagrebačkog Filozofskog fakulteta, a poseban naglasak izložbe stavljen je na vučedolsko naselje na telu Tržnica. Postav pritom ponovno otvara i interpretira istraživanja provedena prije pola stoljeća, nudeći javnosti nove spoznaje o vremenu, prostoru i ljudima koji su ondje živjeli.

Foto: Grad Vinkovci

– Izložba je itekako važna jer izvlači iz ladice istraživanje koje se provodilo prije 50 godina. Vučedolska kultura iznimno je atraktivna i popularna, ali se u javnosti često pogrešno interpretira. Izložba će biti otvorena do rujna, pozivamo sve da je dođu posjetiti – kazao je Hrvoje Vulić, ravnatelj Gradskog muzeja Vinkovci.

Gradonačelnik Josip Romić istaknuo je kako Vinkovci, kao najstariji europski grad, zauzimaju posebno mjesto u arheološkim istraživanjima te kako izložba podsjeća na bogatstvo njegove povijesne baštine. Vinkovci su, kazao je, od davnina sinonim za kontinuitet življenja te razvoj gospodarstva, društvenog života i kulture.

Foto: Grad Vinkovci

– Ova izložba svjedoči o dugoj i bogatoj povijesti Vinkovaca. Možemo reći kako je naš grad sinonim za dugovječnost, znamo da ovdje već tisućama godina borave razne kulture. I možemo biti ponosni na svako arheološko otkriće jer tako upoznajemo svoj identitet – rekao je Romić.

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, u vinkovačkom Gradskom muzeju otvorene su i izložbe "Brončano ogledalo s najstarijim natpisom na mađarskom jeziku" te "Mađari u Vinkovcima", uz predstavljanje vitrine mađarske nacionalne manjine, a u Arheološkom parku Sopot održan je program "Avantura kamenog doba" sa stručnim vodstvom i radionicama za učenike. 

storyeditor/2026-04-30/WhatsApp_Image_2026-04-30_at_12_56_35.jpeg U ČAST HEROJIMA Središnji i najstariji gradski most nosit će ime 109. brigade storyeditor/2026-04-27/WhatsApp_Image_2026-04-27_at_10_15_35__2_.jpeg Od Đurđeva do Markova Blagoslovom polja i konja na Borincima čuva se važan segment slavonske tradicije Još jedno vrijedno arheološko nalazište Ispod vinkovačke tržnice pronađena 22 rimska groba