Grad Slavonski Brod ušao je u još jedan važan projekt usmjeren na osiguravanje zdrave prehrane za polaznike dječjih vrtića i osnovnih škola. Ovim projektom Grad je počeo priču o ekološkom uzgoju, s ciljem unapređenja kvalitete života najmlađih građana, ali i postavljanja temelja za održivo kružno gospodarenje otpadom.
Pripremljeno je zemljište u vodozaštitnom području grada na Jelasu, u neposrednoj blizini Gradskih zelenih vrtova, na kojemu je dopuštena isključivo ekološka poljoprivreda.
Povrće u kuhinjama
Na toj površini zasađene su razne povrtne kulture, poput mrkve, peršina, cikle, mahuna, tikvica, krastavaca, salate, korabe, kelja, kupusa, kelja pupčara, paprike i rajčice. Povrće uzgojeno na ovom području koristi se u kuhinjama dječjih vrtića, čime se djeci omogućava konzumacija svježe i zdrave hrane iz lokalnog, ekološkog uzgoja.
Projekt se provodi u suradnji s gradskim Trgovačkim društvom Komunalac, koje za potrebe uzgoja koristi kompostiranu zemlju proizvedenu iz biootpada prikupljenog od građana Slavonskog Broda. Tako projekt ne samo da promiče ekološku poljoprivredu, već aktivno pridonosi kružnom gospodarenju otpadom. Rezultati uzgoja ekoloških proizvoda više su nego zadovoljavajući.
Uskoro se očekuje izgradnja kompostirnice, za koju se Komunalac uspješno prijavilo na javni poziv za dodjelu sredstava za sufinanciranje od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
O projektu izgradnje kompostirnice govorio je brodski gradonačelnik Mirko Duspara u emisiji Radio Broda "Gradskih 60 minuta".
– Na području cijeloga grada jednom tjedno skupljamo biootpad. Sada gradimo kompostirnicu u kojoj će se taj biootpad obrađivati i urediti da taj kompost sutra, kada izađe iz kompostirnice, možemo koristiti na našim cvjetnim gredicama po gradu. Isto tako i građani će moći nešto kupiti, a nešto i dobiti na dar jer su odvajali otpad, da mogu saditi svoje cvijeće – rekao je Duspara.
Plastenička proizvodnja
Iako je zbog nevremena u srpnju 2024. godine oštećen dio usjeva (kelj, kupus i rajčica), Grad je uspio plasirati znatne količine povrća u kuhinju vrtića. Ovaj uspjeh još je značajniji kad se uzme u obzir da su količine uzgojenog povrća ove godine neusporedivo veće u odnosu na prethodnu.
Uzgoj povrća u Slavonskom Brodu odvija se isključivo ekološkim metodama, bez uporabe umjetnih gnojiva i pesticida. Grad planira proširiti projekt kroz plasteničku proizvodnju, čime će se osigurati veći prinosi tijekom cijele godine. Ovim projektom Grad Slavonski Brod počinje jedinstvenu inicijativu u Hrvatskoj koja spaja ekološki uzgoj i kružno gospodarenje otpadom, stavljajući zdravlje i održivost u središte budućeg razvoja.