U povodu obilježavanja Dana grada Samobora te 75 godina rada Samoborskog muzeja, 14. listopada za javnost je otvorena potpuno obnovljena Vila Allnoch. Zgrada je dugi niz godina bila u iznimno lošem stanju, dodatno je nastradala u seriji potresa, a za njezinu konstrukcijsku i cjelovitu obnovu iz EU fondova osigurano je 3,6 milijuna eura bespovratnih sredstava.
"Simboli grada"
Nakon što je Grad prepustio Vilu na upravljanje Samoborskom muzeju, započelo se s izradom idejnog projekta muzeološke koncepcije novog stalnog postava za tri objekta kojima upravlja, Dvorac Livadić, Služinsku kuću te Vilu Allnoch. Na izradi same idejne koncepcije surađivali su kolektiv Muze, Clinica Studio, Šesnić & Turković, kao i muzejski djelatnici.
– Vila Allnoch bila je na listi gradske imovine za prodaju, što je bilo nedopustivo, pa smo zajedno krenuli s projektom njezine obnove i danas došli do trenutka da stojimo ovdje u potpuno preuređenom prostoru. Ovo je projekt koji stvara dodatnu vrijednost na području kulture, ali i novi sadržaj u turističkom smislu – istaknula je samoborska gradonačelnica Petra Škrobot.
Idejni projekt novog stalnog postava predstavili su Dragana Lucija Ratković Aydemir iz kolektiva Muze, Ozana Ursić iz Clinica studija te Marko Šesnić iz Studija Šesnić & Turković.
Idejna koncepcija stalne izložbe "Simboli Samobora" vodi posjetitelje snažnom pričom o simbolima grada koja istražuje, propituje i interpretira povijest, kulturu i identitet Samobora i njegovih građana, a Stari grad, Samoborček, Fašnik, samoborska kremšnita, rudarska greblica, bermet, tradicija sporta i staklarska industrija samo su neki od tih simbola.
Nova stalna izložba u Dvorcu Livadić bit će orijentirana prema jednom od najvažnijih razdoblja hrvatske povijesti – Hrvatskom narodnom preporodu i Ilirskom pokretu. Priča prati obitelj Livadić, kao jedne od glavnih aktera u vrijeme jezičnih prevrtanja i borbe za hrvatski jezik te istražuje njihov dugoročni utjecaj na identitet i kulturni život grada cjelinama Buđenje, Salon, Trgovište, Čitaonica, Škola i Nasljeđe. Velika novost u sklopu Dvorca bit će Mali dječji muzej, po uzoru na svjetske trendove koji se o uključenju djece u kulturne sadržaje brinu već od najranije dobi. Konceptualni okvir temelji se na inovativnom i inkluzivnom pristupu edukaciji, pružajući djeci priliku da igrom i interakcijom uče o svijetu oko sebe.
Održive prakse
Naglašavajući važnost ekološke osviještenosti, Samoborski muzej iskoristit će prostor Služinske kuće za predstavljanje potrebe povezivanja s održivim praksama naših starih dvjema cjelinama: Utkane vrijednosti i Zdravi korijeni. Vizualni identitet muzeja bit će inspiriran preporoditeljskim idejama i glazbom, koristeći dizajnerske elemente poput notnog crtovlja, a prepoznatljiv vizualni identitet bit će prilagođen i razvoju suvenira te drugih grafičkih aplikacija. Posebna atrakcija bit će šetnica uz Gradnu koja će povezivati Dvorac i Vilu, opremljena suvremenom urbanom opremom, što će posjetiteljima omogućiti jedinstven doživljaj grada.