Održana je završna konferencija projekta "Zaželi – Bjelovar", točnije njegove treće faze koja je trajala posljednjih šest mjeseci. U sklopu projekta zaposlena je 31 žena koja se brinula o ukupno 186 starijih i nemoćnih korisnika. Kućanski poslovi, nabava lijekova i namirnica te socijalizacija samo su neki od poslova koje su vrijedne žene svakodnevno obavljale ne bi li pomogle nekima od najosjetljivijih skupina građana.
Najvažnija suradnja
– Pomoć i podršku na ovaj način, u sklopu ovog projekta, dobilo je 186 starijih i nemoćnih korisnika i to u obliku kućanskih poslova, dostave lijekova i namirnica i ono najvažnije, socijalizacije. Ove su gospođe stalno s njima bile u kontaktu, surađivale su i to je možda i najvažniji dio. Da se ne osjećaju sami, da znaju da se netko brine o njima, da imaju nekoga s kime bi mogli podijeliti nekoliko minuta razgovora i to je bila krasna prilika i sjajan projekt – istaknuo je gradonačelnik Dario Hrebak.
Podsjetimo, treća faza bila je i najkraća. Prva faza bila je najopsežnija, vrijedna deset milijuna kuna, to je bilo na početku samog financijskog razdoblja te Hrebak vjeruje da će se upravo takav koncept nastaviti i dalje kada uđemo u novo financijsko razdoblje Europske unije te da će to doista biti jedan veliki projekt na koji će se Grad Bjelovar biti spreman javiti, najavio je gradonačelnik. U prvoj fazi 77 žena brinulo se o 308 korisnika, a u drugoj fazi projekta vrijednog četiri milijuna kuna 50 žena skrbilo je o 300 korisnika.
– Važno je da je kroz projekte prošao puno veći broj žena, neke su izlazile iz projekta, neke su nove ulazile u njega. Neke su dobile posao, neke su otišle u mirovinu upravo zbog projekta koji im je to omogućio – naveo je Hrebak te dodao kako je Zaželi jedan od najvažnijih projekata za društvo u kojem postoji velika potreba za pomoći starijim i nemoćnim osobama. Na listi čekanja trenutačno je njih 200-tinjak, a gradonačelnik je najavio da će se i kao saborski zastupnik zalagati da se taj projekt nastavi.
– Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike najavljuju nastavak projekta Zaželi u okviru Europskog socijalnog fonda na tri godine te čak i zapošljavanje muškaraca – kazao je. Nažalost, više informacija trenutačno nema, no siguran je da će Grad biti spreman za novu fazu.
Nema prostora za sve
Danijela Popović, ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad u područnom uredu u Bjelovaru, iskoristila je priliku da pohvali projekt.
– Dugi niz godina partneri smo u projektu Zaželi, kako Gradu Bjelovaru tako i svim općinama koje pokrivamo. To je hvalevrijedan projekt koji nama puno znači jer starije osobe koje žive same mogu ostati što dulje u svojim kućama. A mi nemamo prostornih kapaciteta da možemo sve zbrinuti, nema mjesta u domovima, u obitelji udomitelja – rekla je.
Nadaju se zato da će trogodišnji program što prije zaživjeti. Na završnoj konferenciji projekta sudjelovala je i predstavnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Adita Dvoraček te Vlado Benčak i Tea Bošnjak iz Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.