Po uzoru na ljetne sportske kampove, KUD "Tomislav" iz Donjih Andrijevaca peti je put organizirao popularnu "Folklorijadu", manifestaciju kojom se potiče uključivanje mladih u svijet folklora. Mališani iz Donjih Andrijevaca i okolice, ali i gradova Slavonskog Broda i Osijeka, imali su priliku lijepo i korisno provesti dio ljetnih praznika, uživajući u aktivnostima koje im se ne nude u školi, pa ni u mjestima u kojima žive.
Od pjesme i plesa do igara
Na raspolaganju su im bile plesne, pjevačke i kreativne radionice i brojni drugi sadržaji koje su osmislili i proveli andrijevački učitelji. Djeca su otkrila što je to sunčana čipka, naučila kako se izrađuju opanci i kušala domaće gastronomske specijalitete.
Drugi put sudjelovala su i u roštiljadi, u koju su se uključili i ostali mještani, okušavši se u pripremi najukusnijeg batka, ćevapa i kotleta.
Kao i prethodne, i ova je Folklorijada završila dječjim nastupom i prikazom što su djeca naučila u tih nekoliko dana, od pjesme i plesa do recitacija i igara, za što su se pobrinuli članovi KUD-a.
– Naša je Folklorijada svake godine sve bolja i sve je veća otimačina za sudjelovanje, što se pokazalo i ovom prilikom. Maksimalan broj djece koji možemo primiti je 45 i to se popuni već u prva dva dana prijava. Svi koji imaju bilo kakve veze s KUD-om i Andrijevcima prijavili su svoju djecu, ali neke smo, nažalost, zbog ograničenosti kapaciteta morali odbiti. Pohvalila bih naše volontere koji su u svemu odigrali najvažniju ulogu i od velike su nam pomoći – rekla je Marta Vučković, stručna suradnica u KUD-u.
Priredbama poput Folklorijade potiče se dječje folklorno stvaralaštvo te upoznavanje mladih s tradicijskom kulturom vlastitog kraja i životom u ruralnoj zajednici. Time se ujedno jača njihova uključenost u društveni život te promovira tradicijsko obrtništvo i upoznavanje s kulturom i poviješću. Projekt doprinosi jačanju timskog rada te uvažavanju različitosti koje se javljaju.
Upoznali čari života na selu
Osim sudjelovanja na Folklorijadi, djeca iz grada upoznala su se sa životom na selu, obilazila rančeve, poljoprivrednike, obrtnike koji se bave starim zanatima, žene koje proizvode rezance...
– Mi na ovaj način uključujemo djecu i mlade u lokalnu zajednicu i aktivnosti našeg kulturno-umjetničkog društva. Uklapanjem u neke popratne stvari folklor djeci odmah postane zanimljiviji. Mladi se ovdje ne oblače u tradicionalne narodne nošnje, nego plešu u trenirkama i tenisicama, a aktivnosti su raspoređene tijekom cijelog dana. Onda to za njih nije klasična folklorna proba, nego fora – poručila je Vučković.