Legenda kaže da je Pisarovina nekoć bila grofovsko imanje na kojem je živjela grofica Sara koja je voljela popiti, a sluge su joj nudile vino riječima: "Pij, Saro, vina!" pa je tako danas prostorno najveća općina Zagrebačke županije dobila ime. Iako živi do današnjih dana, ova priča nije povijesno utemeljena, no zato mnoge druge zanimljive činjenice o samome mjestu jesu.
Status općine donio razvoj
– Istodobno kad su status kotara dobile Velika Gorica i Samobor, 1886. godine, dobila ga je i Pisarovina, što je bilo vrlo važno i nije bilo bez razloga jer gledajući geostrateški, ona se nalazi na križanju puteva, ali i u sredini, na podjednakoj udaljenosti od Zagreba, Karlovca, Velike Gorice, Jastrebarskog i Siska. Kad je komunistička partija preuzela vlast nakon Drugog svjetskog rata i ukinula kotare, Pisarovina je dobila status općine koji je imala do 1963. – kaže načelnik Općine Tomo Kovačić naglašavajući kako je odluka o ukidanju Općine Pisarovina dovela do stagnacije razvoja cijeloga kraja, što je rezultiralo odlaskom stanovništva u svijet, trbuhom za kruhom.
Od 1993. Pisarovina je ponovno općina, a svojedobno je bila bez ijednog metra vodovodne mreže i s tek nekoliko kilometara asfaltiranih cesta. Danas ima 145 kilometara vodovodne mreže, 100 kilometara asfalta, a svako selo i zaselak u općini imaju javnu rasvjetu.
– Iz perspektive razvoja Pisarovine u posljednjih 30 godina, mislim da bi veliki centri Zagreb, Rijeka, Osijek i Split danas bili još prenapučeniji, s lošijom infrastrukturom, a da bi ruralna područja ostala prazna da nije bilo malih općina. Koliko god se kritizira njihovo postojanje, čini mi se da su one koliko-toliko zadržale stanovništvo – objašnjava načelnik.
Govoreći o povijesti ovoga kraja i njegovim važnim dijelovima, Jamnička Kiselica nešto je što se ne može preskočiti, nadodaje Kovačić. Nakon što su 1828. napunjene prve boce Jamnice, na prostoru sela sagrađeno je lječilište i svratište, s kupkama mineralne vode koje su liječile razne bolesti pa su tu svojedobno na liječenju bili i Ante Starčević, Stjepan Radić te biskup Josip Juraj Strossmayer. Tijekom Domovinskog rata stradale su i Jamnica i zgrada lječilišta i svratište čiji je podrumski prostor četiri godine bio jedino sklonište hrvatskim braniteljima koji su čuvali lijevu obalu Kupe. Nakon Oluje htio je Kovačić da se ta povijesna zgrada obnovi, no tadašnji gazda Ivica Todorić nije bio zainteresiran pa je zdanje propadalo i postalo ruina. Pomaka nema ni danas.
![storyeditor/2025-02-01/PXL_070422_92877139.jpg ATRAKCIJE Netaknuta priroda, sakralna baština, uređene biciklističke staze, rijeka Kupa, muzej na otvorenom u Donjoj Kupčini...](/media/daguerre/73/f5/c613e737a4bb644ac2b5.jpeg)
– Nadam se da će netko od sadašnjih ili budućih vlasnika imati razumijevanja i pobrinuti se za to da se taj objekt vrati u prvobitno stanje – kaže općinski načelnik u čijoj su "viziji" na ovome mjestu muzej voda te podrum spasa, što bi u konačnici imalo i povijesno značenje, a pomoglo bi i razvoju turizma ovoga kraja.
Zapušteno blago
Dok se ne iznađe rješenje za tu povijesnu građevinu, Pisarovina se oslanja na postojeće turističke potencijale. U prvom redu to su rijeka Kupa, biciklističke staze, sakralna baština, muzej na otvorenome u Donjoj Kupčini, Krašograd... Dakako, tu su i brojna događanja tijekom cijele godine od kojih su najpoznatije Kupske večeri u srpnju:
– U tri dana ove manifestacije koja ima dugu tradiciju posjetitelje očekuju brojna događanja, poput natjecanja u veslanju drvenim čamcima, povlačenja užeta, ribičkog natjecanja, nogometnog turnira, gađanja iz praćke, nastupa KUD-ova i drugih izvođača... Lovci tradicionalno kuhaju gulaš – navodi direktorica Turističke zajednice Ivanka Rogić ističući kako se ovako velika manifestacija ne bi mogla održati da nije bilo udruga s područja općine koje aktivno sudjeluju u pripremama i programu.
Održavaju se u Pisarovini i sajmovi, posjetitelji imaju prilike kupiti domaće proizvode lokalnih proizvođača, poznata je i posjećena i jesenska manifestacija Etno Pisarovina, a uz kazališne predstave i koncerte, žitelji će tijekom ove godine imati prilike uživati u filmskim hitovima. Naime, općina je putem projekta nabavila projektor i najavila čak 50 projekcija u 2025. A za one posjetitelje željne uživanja u miru i netaknutoj prirodi te istraživanju ovoga kraja nije zgorega spomenuti da na području Pisarovine mogu unajmiti sobu, apartman ili neku od lijepih drvenih kuća za odmor s bazenom pa svoj izlet produljiti na nekoliko dana. Ostvare li se želje i nadanja općinskog načelnika Tome Kovačića pa se jednoga dana uistinu obnovi povijesna zgrada lječilišta i svratišta u Jamničkoj Kiselici, bit će to razlog više za posjet općini Pisarovina.