Izbornik
Naslovnica Županije Splitsko-dalmatinska
Mjere za razvoj i smanjenje nezaposlenosti

Grad potiče poduzetnike sa 600.000 kuna

Solin
Foto: Tino Jurić/PIXSELL
Imaju i subvenciju od 10.000 kuna za zapošljavanje osoba starijih od 50 godina za dostizanje godina radnog staža prije mirovine

Nakon prošlogodišnjeg uspješnog prvog javnog poziva za dodjelu nepovratnih potpora za razvoj poduzetništva, na kojem je odobreno 115 zahtjeva i isplaćeno 500.000 kn potpora, Grad Solin je na temelju tog iskustava doradio i proširio Program mjera za poticanje poduzetništva i smanjenja nezaposlenosti, što je samo jedna od brojnih mjera kojima se ulaže u pronatalitetnu politiku, mlade, studente, mlade obitelji, a zahvaljujući kojima Solin i nosi titulu, populacijski gledano, najmlađeg grada u Republici Hrvatskoj, odnosno grada ugodnog za život.

Župan Blaženko Boban Splitska TNT konferencija budućnosti Simbioza tehnologije i turizma može pridonijeti cjelogodišnjem turizmu

Povoljno okruženje

– U proračunu Grada za 2018. planirano je 600.000 kuna za poticanje malog i srednjeg poduzetništva i smanjenje nezaposlenosti – kazala je Marijana Žižić, voditeljica odsjeka u Upravnom odjelu za komunalne djelatnosti, gospodarstvo i upravljanje prostorom i europske fondove, naglašavajući kako je iznos u odnosu na 2017. uvećan za 100.000 kuna. Svrha je ovog programa stvaranje povoljnog poduzetničkog okruženja za djelovanje poduzetnika, razvijanje poduzetničke klime i poticanje razvoja poduzetničkih sposobnosti na području Grada Solina. Potpore će se dodjeljivati kroz tri kategorije: potpore za kapitalna ulaganja u ciljanje sektore, opće potpore za poduzetnike te potpore u ciljane skupine. Ovogodišnji novitet je mjera potpore ciljanih skupina, kako bi poduzetnicima osigurali lakše poslovanje u fazi kapitalnih ulaganja u sektore koje Grad Solin smatra pokretačima razvoja, a to je prvenstveno proizvodni sektor.

– Kroz sve kategorije davat ćemo potpore novoosnovanim tvrtkama ili obrtima, potpore za novo zapošljavanje i samozapošljavanje, sufinanciranje ulaganja u standardne kvalitete, troškove nabave dugotrajne imovine, usluge pripreme i kandidiranja EU projekata, a kako bi ohrabrili određene skupine, potpore su predviđene za obrtnike starije od 45 godina, žene poduzetnike i mlade visokoobrazovane poduzetnike – objasnila je Žižić. Najviši ukupni godišnji iznos svih potpora koju jedan korisnik može ostvariti iznosi 20.000 kuna za drugu i treću kategoriju, odnosno 30.000 kuna za prvu kategoriju.

– Posebno bih htio naglasiti subvenciju u iznosu od 10.000 kuna za zapošljavanje osoba iznad 50 godina za dostizanje godina radnog staža prije odlaska u mirovinu bez obzira na stručnu spremu. Također, osim zapošljavanja osoba starijih od 50 godina, izdvajamo 5000 kuna za osobe sa SSS, 7000 kuna za osobe s VŠS, 9000 kuna za osobe s VSS – rekao nam je gradonačelnik Dalibor Ninčević.

Nastavak i u 2019. godini

Natječaj je raspisan početkom travnja, a već je stiglo 80 prijava. Voditeljica Žižić otkriva nam kako ih je samo u jednom danu primila 20, što svjedoči da je riječ o mjeri koja izaziva veliki interes među solinskim poduzetnicima.

– Preduvjet je svakog razvoja planiranje jedinice lokalne samouprave kao nositelja razvojnog procesa, ali to još uvijek nije dovoljno.

Nužna je potpora i s viših instancija odakle treba dolaziti još dodatnih impulsa i senzibiliteta jer je malo i srednje poduzetništvo pokretač razvoja. Osim samog Programa u skorom su planu i radni sastanci s poduzetnicima, a inicijalno druženje bilo je organizirano krajem prošle godine – poručuje gradonačelnik Ninčević i najavljuje nastavak dodjela potpora i u 2019. godini.

Imota Osnovana prva turistička zajednica područja Direktor HTZ-a izravno iz Las Vegasa došao na utemeljenje Imote