Grad Bjelovar po mnogočemu se ističe pa će i ovogodišnja postava Noći muzeja biti jedinstvena u Hrvatskoj. Naime, kada je proglašen prvi „lockdown“ 16. ožujka prošle godine, većina građana je tada u svojim domovima boravila i više od mjesec dana.
S obzirom na nemogućnost druženja te rad od kuće koji su mnogi iskusili po prvi puta u životu, paralelno su se otkrivali novi hobiji, talenti, interesi. Sve to prepoznao je Gradski muzej Bjelovar i njegova kustosica Marijana Dragičević. Brzo je provela u djelo svoju ideju o "Izložbi u izolaciji" te cijelu godinu prikupljala brojne rukotvorine, fotografije, recepte, predmete, odnosno sve što je obilježilo razdoblje prve izolacije. Uz pregled pandemija i epidemija kroz povijest, brojni prikupljeni radovi pretočeni su u kulturno kreativni projekt „Izložba u izolaciji“.
– U trenutku kada se sve promijenilo, mi smo bili u velikim pripremama za manifestaciju “Pisanicom do Uskrsa“. Uslijedilo je zatvaranje cijele države, otkazivanje događaja, zbog čega sam počela razmišljati što bismo mogli napraviti u tim drugačijim, nepredviđenim okolnostima. Napravljena je Facebook grupa pod nazivom “Izložba u izolaciji“ i tako je zapravo sve krenulo. Grupa danas broji više od 600 članova. Vrlo brzo nakon otvaranja grupe počele su pristizati fotografije raznih radova, od jela, dječjih crteža, rukotvorina, boravka u prirodi, do fotografija potpuno praznog grada, recepata, pisanica, umjetničkih slika i slično. Radovi pokazuju ono najbitnije, a to je da se u svima nama skriva talent i kreativnost za neko određeno područje. Moram priznati da sam se u početku prilično bojala kako će ideja biti prihvaćena, no brzo sam uvidjela da je upravo tako nešto bilo potrebno i velikima i malima. Pravi posao je uslijedio nakon što smo završili sa prikupljanjem radova. Uslijedilo je probiranje radova, svrstavanje u kategorije, kontaktiranje autora da donesu svoja djela ili fotografije pošalju u boljim rezolucijama, dizajniranje kataloga i panoa, osmišljavanje izgleda cijelog postava. Na izložbi imamo različite kutke, dječji, kreativni, glazbeni, gastronomski i slično. Neki autori su zaista imali hiperprodukciju kreativnosti, dok su neki težili savršenstvu i javnosti pokazali samo jedan rad. Neki predmeti su jako posebni, primjerice ručno rađena lampa, stolić napravljen od kartona, nož za bacanje – pojasnila je kustosica Marijana Dragičević.
Grad Bjelovar je još jednom pružio podršku gradskoj kulturnoj sceni pa je tako zamjenik gradonačelnika, Igor Brajdić komentirao kako je izuzetno ponosan na ovaj projekt i pohvalio sve osobe koje su u njemu sudjelovale.
– Poznato je da Grad Bjelovar itekako podupire kulturu, njezinu prisutnost u svakodnevnom životu, kao i osmišljavanje novih ideja te realizaciju istih. Ovo će biti jedan dobar podsjetnik na sve ono što će nadamo se uskoro ostati iza nas – kazao je Brajdić