Brodsko-posavska županija ponovno osigurava kvalitetu školovanja, i to onima koji najviše trebaju pomoć - učenicima s teškoćama u razvoju. U sklopu projekta pružanja pomoći u nastavi “S osmijehom u školu 3”, u kolovozu je raspisan javni poziv za 49 pomoćnika. Bit će to peta godina otkako Županija provodi ovaj projekt. Razlika u odnosu na prethodne godine je u tome što su sada osigurana sredstva za realizaciju projekta u iduće četiri godine. Time je osigurana financijska održivost.
Edukacija pomoćnika
– Zanimljivo je da imamo pet učenika koji su prije dvije godine imali neposrednu potporu i koji ove školske godine samostalno nastavljaju obrazovanje. Tako ćemo ove godine imati 54 učenika s teškoćama koji će imati svoje pomoćnike u nastavi u 18 osnovnih i tri srednje škole. Za iduće četiri godine osigurali smo 9,75 milijuna kuna, od čega osam milijuna kuna bespovratnih sredstava – kazala je Anica Vukašinović, v.d. pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Brodsko-posavske županije.
Nakon postupka selekcije brodskog Zavoda za zapošljavanje, provedena je obvezna edukacija pomoćnika u nastavi, koji tako dobivaju osnovna znanja za rad s djecom s poteškoćama u razvoju. Time ujedno stječu dodatne reference na tržištu rada te mogućnost zapošljavanja na drugim projektima civilnog društva. Inače, Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je nakon završetka evaluacije projektnih prijedloga odluku o financiranju 50 projekata u ukupnom iznosu od 362 milijuna kuna, osiguravši tako potporu za 2672 učenika s teškoćama u razvoju. Brodsko-posavska županija s projektom “S osmijehom u školu 3” osigurala je maksimalnih 8 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a projekt je vrijedan ukupno 9,78 milijuna kuna. Sufinanciranje županije vlastitim sredstvima u projektu je 18 posto ili 1,8 milijuna kuna.
Projekt će se prvenstveno usmjeriti na pomoć učenicima s teškoćama u razvoju putem osiguravanja neposredne potpore kako bi oni potpuno, učinkovito i ravnopravno sudjelovali u odgojno-obrazovnom procesu u zadacima koji zahtijevaju komunikacijsku, senzornu i motoričku aktivnost učenika, u kretanju, pri uzimanju hrane i pića, u obavljanju higijenskih potreba te u svakidašnjim nastavnim, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima prema programu rada i u skladu s potrebama svakog pojedinog učenika.
Jednaki uvjeti svima
– Zadaća odgojno-obrazovnog sustava je da svim svojim polaznicima omogući jednake uvjete za obrazovanje. Učenici s teškoćama posebna su skupina ranjivih mladih ljudi koji zaslužuju biti jednaki sa svojim vršnjacima i zaslužuju imati jednake uvjete za rad i obrazovanje, kako bi se danas sutra što bolje pozicionirali na tržištu rada. Dužni smo im omogućiti jedno od temeljnih ljudskih prava, a to je pravo na obrazovanje – rekao je Damir Mirković, zamjenik župana Brodsko-posavske županije.
On je dodao kako ne treba zanemariti ni podatak o radnim mjestima pomoćnika u nastavi, jer ovaj se projekt provodi četiri godine, što daje određenu sigurnost i djeci i pomoćnicima.