Jedna od najmlađih bjelovarskih manifestacija Pisanicom do Uskrsa službeno je počela prošloga tjedna, 12. travnja, te će trajati sve do Uskrsa, 21. travnja. U samom središtu grada građane će dočekati mnogi sadržaji, ponajviše za najmlađe, poput klaunova, oslikavanja lica i Moto-zečeva pa sve do potrage za pisanicama i brojnih izlagača u kućicama i na štandovima.
Čarolija čipke
Organizator manifestacije i ovaj put je Grad Bjelovar, a uključile su se i osnovne škole, vrtići, brojne ustanove, udruge i pojedinci. Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić na otvorenju je pozvao sve građane i građanke grada Bjelovara, ali i sve druge stanovnike RH i šire da posjete Bjelovar i pogledaju središnji segment manifestacije, najstariju pisanicu u Hrvatskoj, a ujedno i jednu od najstarijih u Europi. Pisanica je izložena u Gradskom muzeju Bjelovar gdje je izloženo i 70 najstarijih uskrsnih čestitki.
Na manifestaciji sudjeluje širok spektar udruga, od Bjelovarskog kazališta, Gradskog muzeja, Gradske čitaonice, White City Ridersa, Udruge žena Gudovac. Zbog izlagača ova manifestacija nije samo povijesno – kulturna, već je ujedno i gospodarska manifestacija jer će biti prilike da se kupe i kušaju domaći lokalni, poljoprivredni i tradicijski proizvodi.
U događaj su uključena i djeca, koja su oslikala pisanice koje se nalaze diljem grada i parka. Kustosice Gradskog muzeja Bjelovar pojasnile su po čemu je upravo gudovačka pisanica posebna, ali i što se sve može vidjeti na izložbi Čarolija čipke.
– Pisanica je pronađena prilikom arheoloških iskopavanja 2004. godine u suradnji Gradskog muzeja Bjelovar i Instituta za arheologiju. Pronađena je u mulju, i zato je toliko sačuvana. Pronađena je na lokalitetu Gudovac – Gradina, a procjenjuje se da potječe između druge polovice 15. stoljeća do prve polovice 16. stoljeća. Jaje je kokošje i ostala je samo ljuska, u Hrvatskom restauratorskom zavodu je obavljena restauracija. Pisanica je ukrašena tehnikom voska, što je najstarija tehnika ukrašavanja pisanica – pojasnila je kustosica Marijana Klasnić.
Za 70. obljetnicu 70 čestitki
Silvija Sitta više je rekla o samoj izložbi uskrsnih čestitki.
– Izložba se sastoji od 70 najstarijih uskrsnih čestitki koje imamo pohranjene u našem muzeju, najstarija datira s datumom 30. ožujka 1899. godine, što može značiti da je i koju godinu starija. To je vrlo značajno zato što su najstarije uskrsne čestitke pronađene oko 1880. godine. Izabrali smo ih upravo 70 jer je ove godine naš muzej u znaku 70. obljetnice – detaljna je bila Sitta.