Na likovnoj koloniji na otvorenome "Svijetle pruge", koja se održava u lugarnici Rogović-kutu u blizini Bjelovara, ove godine sudjeluje šestero studenata Kiparskog odsjeka zagrebačke Likovne akademije koji će tijekom desetodnevnog boravka na terenskoj nastavi izraditi tri skulpture od drveta, a ovogodišnja tema je konstrukcija – dekonstrukcija.
Likovna kolonija održava se 18. godinu zaredom, a umjetnička djela koja se ondje izrade postavljaju se u jedinstvenu galeriju drvenih skulptura na otvorenome "Svijetle pruge" uz lokalnu cestu.
Galerija je nastala zahvaljujući suradnji Hrvatskih šuma, Bjelovarsko-bilogorske županije, Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba i Općine Velikog Trojstva, a od ove godine sudjeluje i Grad Bjelovar. Sudionike kolonije u četvrtak su obišli predstavnici Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Bjelovara i Općine Velikog Trojstva, a dočekao ih je suvoditelj radionice, profesor Neven Bilić.
"Studenti su ovdje prvi put u mogućnosti napraviti rad većih dimenzija i okušati se u kvalitetnom materijalu i na kraju dobiti svoje ostvarenje na otvorenom prostoru. Riječ je o studentima treće i četvrte godine dodiplomskog i prve godine diplomskog studija. Stariji studenti radove izvode prema svojim zamislima, a mlađi im pomažu", objasnio je profesor Bilić.
"To je jedno iskustvo koje nije dobro samo u realizaciji njihova umjetničkog života, nego i kao ocjena u nastavi, kao jedno iskustvo koje se projicira kroz njihov nastavni program", dodao je.
Radovi na kojima rade studenti uz pomoć profesora simboli su šuma i krajolika jedinstvenoga bilogorskog kraja. Projekt "Svijetle pruge" traje od 2002. godine, a idejni začetnik i voditelj te kiparske radionice na otvorenome bio je profesor i kipar, jedan od najpoznatijih hrvatskih suvremenih likovnih umjetnika Slavomir Drinković.