Ministar turizma i sporta Tonči Glavina sudjelovao je na radnom sastanku kod župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana. Glavna tema bile su pripreme za Europske sveučilišne igre (ESI) 2028., čiji će domaćini biti Grad Split i Splitsko-dalmatinska županija, a tom prigodom najavljena su velika ulaganja u sportsku infrastrukturu diljem regije. Riječ je o najsveobuhvatnijem ulaganju u sportske objekte na području županije još od vremena kada je Split 1979. godine bio domaćin Mediteranskih igara.
Dvije godine gradnje
Ministar Tonči Glavina istaknuo je da će projekt ESI 2028. donijeti najveći iskorak u izgradnji i financiranju sportskih sadržaja u županiji u posljednjih 50-ak godina. Prema njegovim riječima, radi se o nizu objekata diljem Splitsko-dalmatinske županije, uključujući nekoliko kapitalnih ulaganja u samom Splitu, koji će poslužiti za potrebe Igara, ali i dugoročno koristiti sportašima, studentima i građanima. Naglasio je važnost sinergije lokalne i državne razine vlasti te značaj partnerstva sa sportskim savezima i akademskom zajednicom.
– Pred nama su dvije ključne godine pripreme i gradnje. Ovaj projekt ne samo da pozicionira Split i županiju na sportsku kartu Europe, već potvrđuje i naš status sportske nacije – rekao je Glavina. Europske sveučilišne igre okupljaju tisuće sportaša i sportskih djelatnika iz cijele Europe, što Splitu i Dalmaciji donosi priliku za dodatnu afirmaciju, ali i gospodarski zamah kroz sportsku infrastrukturu, turističke aktivnosti i promociju destinacije.
Župan Blaženko Boban poručio je kako su pripreme za Igre već u tijeku te da se radi na prijavi projekata za koje će prvi javni pozivi biti raspisani već za 2026. godinu.
– Samo za projektiranje osigurano je više od 50 milijuna eura, a to je početak ulaganja koje ima dalekosežne koristi – istaknuo je Boban. Naglasio je da ovakvo ulaganje nije usmjereno isključivo na potrebe organizacije ESI-ja, već ima cilj dugoročnog razvoja županijske sportske infrastrukture u korist svih građana, sportskih klubova i lokalnih zajednica. Osvrnuo se i na činjenicu da su objekti izgrađeni za Mediteranske igre 1979. i danas u funkciji, što pokazuje koliko je važno ulagati u kvalitetnu i trajnu sportsku infrastrukturu.
Dodao je da Splitsko-dalmatinska županija u ovome projektu vidi priliku da, osim sportske infrastrukture za ESI, stvori i dugoročne koristi za građane svih dijelova županije.
– Kao što je infrastruktura iz vremena Mediteranskih igara i danas u funkciji, tako želimo i da svi objekti koji će se graditi za ESI 2028. nastave služiti lokalnim zajednicama i u desetljećima koja slijede – rekao je župan i naglasio važnost ravnomjernog ulaganja u sve dijelove županije, od gradskih središta do manjih mjesta u zaleđu i na otocima.
Ravnomjerna ulaganja
Zamjenik župana Stipe Čogelja konkretizirao je popis infrastrukturnih ulaganja, istaknuvši da je financijska konstrukcija za više projekata osigurana. Među njima su dvorana Alkara u Sinju, koja će služiti i kao središte sportskih događanja u cetinskom kraju, dvorana u Podstrani, bazen u Dugopolju, dvorana u Trilju te novi veslački kamp na Perući. Ovi objekti, kako je istaknuo Čogelja, ne samo da će služiti tijekom održavanja Igara, već će nakon toga ostati na raspolaganju lokalnim sportskim klubovima, školama, studentima i rekreativcima. Takvim pristupom želi se postići ravnomjeran razvoj sporta i povećati dostupnost sportskih sadržaja u svim dijelovima Splitsko-dalmatinske županije.
– Ova ulaganja moguće je realizirati zahvaljujući snažnoj podršci Ministarstva turizma i sporta i Vlade RH. Izuzetno smo zahvalni i Hrvatskom akademskom sportskom savezu te svim dionicima koji sudjeluju u organizaciji Igara – rekao je Čogelja. Naglasio je kako bez zajedničkog nastupa svih relevantnih institucija ovako zahtjevan projekt ne bi bio moguć te izrazio uvjerenje da će ESI 2028. biti prilika za novo poglavlje razvoja sporta u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Posebno je istaknuta i važna uloga Sveučilišta u Splitu kao jednog od ključnih partnera u organizaciji.