Onečišćenje zraka i toksikološki utjecaj na zdravlje ljudi bila je tema okruglog stola u sklopu projekta edukacije i obavješćivanja građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu. Projekt provodi Brodsko-posavska županija u suradnji s partnerima, a sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
– Evidentno je da postoje tvari koje onečišćuju zrak i da od njih postoji opasnost, ali to ovisi u kojim se koncentracijama pojavljuju i koliko dugo utječu na ljude. Najveći problem su lebdeće čestice koje se pojavljuju u visokim koncentracijama tijekom godine i premašuju dozvoljene vrijednosti, ali one su globalni problem, a nastaju i zbog industrije, prometa – istaknula je Maja Knepr Šegina iz Službe za toksikologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Ante Cvitković napomenuo je kako je prema podacima Registra malignih oboljenja i tumora za 2016., kada je riječ o muškarcima, Brodsko-posavska županija na 6. mjestu, dok podaci o dobno standardiziranim stopama za žene govore da je kao i ranijih godina ispod prosjeka Republike Hrvatske. Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Klara Šćuka dodala je da je upravo onečišćenje zraka uzrokovano radom rafinerije u Brodu (BiH) bilo temeljna točka u pokretanju ovog projekta te da se rezultati prate kontinuirano.