Međimurci ove godine obilježavaju 100. obljetnicu odcjepljenja od Mađarske i ujedinjenja s maticom zemljom. Župan Matija Posavec ističe da je razdoblje od 24. studenoga 1918. do 9. siječnja 1919. bilo teško i izazovno, no da je to bilo i 16 dana ponosa te borbe za ideale, vrijednosti i identitet.
‘Pokosila’ ih španjolska gripa
– Na Badnjak 1918. hrvatske vojne jedinice ušle su u Međimurje koje je do tada pripadalo Mađarskoj punih 58 godina. Unatoč tome Međimurje je bilo i ostalo etnički gotovo čisto hrvatsko područje. U ovakvim uvjetima, za Međimurje je presudna bila moć pojedinca, identiteta, hrabrosti i vjere. Ne postoje male i velike države, regije i narodi već države, regije i narodi koji poštuju svoje vrijednosti i svoj identitet – istaknuo je župan na svečanoj akademiji.
Danas, sto godina kasnije, obrazovanje i rezultati učenika služe kao primjer, dodao je, cijeloj Hrvatskoj. Stvaraju se bolji uvjeti dogradnjom, adaptacijom ili gradnjom škola, usmjeravanjem javnog proračuna prema učenicima kroz razne oblike financiranja i sufinanciranja, ulaganja u izvrsnost, znanstveno-istraživačke centre, centre kompetencije i izvrsnosti. Podsjetio je da je prije stotinjak godina u Međimurju španjolska gripa odnijela velik broj žrtava, što se izravno odrazilo i na demografsku sliku. To je bio i razlog osnivanju bolnice u Čakovcu 1922. godine.
– Danas imamo najveća ulaganja u zdravstveni sustav u povijesti jer želimo našim stanovnicima osigurati najmoderniju zdravstvenu skrb. Kultura, tradicija, način života, običaji i međimurske popevke pokazali su hrvatski karakter Međimurja. Ne samo da smo očuvali hrvatski karakter Međimurja, već su naši ljudi svojim radom stvorili međimurski karakter koji je potreban Hrvatskoj, primjer kako bi Hrvatska trebala izgledati – istaknuo je Posavec.
Međimurje primjer Hrvatskoj
Predsjednik Županijske skupštine Mladen Novak napomenuo je da velika narodna skupština nije bila slučajna. Bila je plod duge, naporne i ustrajne borbe za priznavanje kulture, jezika, socijalnih veza i povijesne baštine. Na svečanoj akademiji bila je i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Sunčana Glavak i izaslanik predsjednika Vlade ministar Darko Horvat, koji je rekao da su spomendani i obilježavanja povijesno značajnih događaja važni "radi nas samih, radi naših mladih generacija i boljeg razumijevanja povijesti".
– Puno puta čujemo kako je Međimurje primjer Hrvatskoj. Međutim, taj primjer trebao bi postati obrazac ponašanja u cijeloj našoj zemlji – rekao je Horvat.
Nazočnima se obratio i biskup Josip Mrzljak. Uprizorena je “Velika plebiscitarna skupština” kao prisjećanje na narodnu skupštinu koja je 9. siječnja održana na Franjevačkom trgu u Čakovcu. Sudjelovalo je više od stotinu sudionika, članovi kazališnih družina Štolcer, Veseli Međimurci i KUU Seljačka Sloga Nedelišće, zbor Dr. Vinko Žganec Vratišinec, zbor Sveti Juraj na Bregu, zbor umirovljenika Čakovec, Ženska vokalna grupa KUU-a Veseli Međimurci, muška i ženska vokalna grupa KUD-a Katruže Ivanovec, Ženska vokalna skupina KUU Gornji Kraljevec, članovi KUD-a Žiškovec i KUD-a Mačkovec, te Limena glazba Dekanovec i vatrogasci. Događaji su prikazani prema scenariju Vinka Lisjaka pod redateljskom palicom Dejana Buvača.