Zahvaljujući kulturno-povijesnoj baštini i izuzetnim prirodnim ljepotama, Šibensko-kninska županija kontinuirano bilježi rast dolazaka turista i porast turističkog prometa. Posebno u priobalju i na otocima tijekom turističke sezone, kada se bilježe sve veći pritisci na prometnu i komunalnu infrastrukturu: vodoopskrbu, odvodnju, odlaganje otpada, opskrbu električnom energijom te okoliš, ističu u Županiji.
– Upravo zbog potrebe određivanja prihvatnih kapaciteta u odnosu na ekološku, društvenu i ekonomsku održivost, a sve u cilju poboljšanja kvalitete življenja i usmjeravanja daljnjeg održivog razvoja turizma, Šibensko-kninska županija je s Institutom za turizam ugovorila izradu Studije održivosti razvoja turizma i prihvatnog kapaciteta s akcijskim planom.
Ovaj izuzetno važan dokument poslužit će kao podloga budućim prostornim planiranjima i donošenju planova razvoja Županije – kazao je zamjenik župana Nikola Blažević te zahvalio i čestitao svima koji su sudjelovali u izradi studije. Predstavili su je autori prof. dr. sc. Zoran Klarić i dr. sc. Snježana Boranić Živoder iz Instituta za turizam. Prostor Županije podijeljen je u četiri klastera: Vodice – Murter, Šibenik – Skradin, Primošten – Rogoznica i Zaleđe, a potencijali za daljnji rast postoje u svima, osobito u turistički nerazvijenom zaleđu.
– Prihvatni kapacitet turizma u Županiji manje je ugrožen nego u većini drugih primorskih županija zbog umjerenosti rasta turizma i izostanka ekscesnih situacija. Ipak postoje ograničenja razvoja koja bi, ako se ne riješe, mogla rezultirati padom broja dolazaka i prihoda od turizma, a tako i nezadovoljstvom stanovnika – istaknuli su autori.
Većina potencijalnih ograničenja odnosi se na komunalnu i prometnu infrastrukturu te problematiku gradnje smještajnih sadržaja pa je za njihovo uspješno rješavanje nužno uključivanje lokalne samouprave, ali i svih građana Šibensko-kninske županije, zaključak je studije.