
Nakon opsežne rekonstrukcije prizemlja zgrade logopedije u Općoj bolnici Varaždin otvoren je novouređeni Odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju namijenjen djeci s neurorazvojnim poremećajima. Tako su najmlađi stanovnici županije na 322 četvorna metra dobili suvremeni prostor s dvije dvorane za fizikalnu terapiju, četiri moderne ambulante i pratećim sadržajima.
Rana intervencija
Investicija je vrijedna nešto više od 440.000 eura i rezultat je zajedničkog ulaganja Varaždinske županije, Ministarstva zdravstva i Opće bolnice Varaždin, pri čemu se nabavlja i nova oprema vrijedna 30.000 eura, a uključuje električne terapeutske stolove, terapeutsku te uredsku opremu.
– Uređenjem i opremanjem ovih prostora najmlađim sugrađanima smo osigurali provođenje potrebnih terapija na daleko kvalitetnijoj razini. Zdrav čovjek ima stotinu želja, a bolestan ili ozlijeđen samo jednu, da se oporavi. Na početku mandata mogli ste slušati kako liječnici odlaze iz bolnice, kako mnogo toga nije dobro, međutim u ove dvije-tri godine rada, zajedništva, dijaloga, klima se promijenila. Danas liječnici ovamo dolaze, osigurane su specijalizacije, a ovi radni strojevi će za godinu, godinu i pol stati i sve će biti izgrađeno i uređeno – rekao je župan Stričak.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin doc. dr. sc. Damir Poljak dodao je da je prostor sada u potpunosti prilagođen najvišim zdravstvenim standardima, kako estetski tako i funkcionalno.Trenutačno na terapije u novouređeni odjel dolazi više od 140 djece, većinom dojenačke dobi.
– Naša rana intervencija započinje već u rodilištu, gdje se uz praćenje fizijatra i rane rehabilitacijske postupke djeca uključuju u naš program koji ih kontinuirano prati kroz najosjetljivije faze razvoja. Za kvalitetno praćenje neurorizične djece iznimno je važan multidisciplinarni pristup. Ponosni smo na odličnu suradnju s neonatolozima, neuropedijatrima i dječjim kirurzima, jer samo sveobuhvatan i timski rad može osigurati najbolji ishod za dijete. Današnji dan je poseban, ne samo za nas, članove rehabilitacijskog tima, već i za djecu i njihove roditelje. Vjerujemo da ćemo upravo ovim iskorakom podići kvalitetu neurorazvojne terapije na još višu razinu – naglasila je voditeljica Ambulante za neurorazvojna odstupanja u dječjoj dobi Martina Bunić, dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije.
Od srca vam hvala
– Zahvaljujući doktorici Bunić, doktoru Krnjaku, profesorici Mišak i cijelom timu za ranu intervenciju, moje dijete danas stoji pred vama, ide u školu i živi život kakav smo se usudili samo priželjkivati. S velikom smo radošću dočekali preseljenje iz skučenih podruma u nov, svijetao prostor koji će donijeti dobrobit ne samo našoj djeci nego i budućim generacijama. Od srca hvala svima – rekla je Snježana Komes, majka djevojčice koja se u bolnici liječi devetu godinu.
Viktorija Mikac svoju kćer na rehabilitaciju vodi osam godina.
– U novom prostoru će rehabilitatorima biti lakše raditi, a nama roditeljima puno ugodnije dolaziti – kazala je.