Code Club, svjetska mreža besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu, stigla je i do Bjelovara gdje su je predstavili tvrtka Stemi i udruga Programerko, kao predstavnik Code Cluba Hrvatska te Udruga informatičara Bjelovarsko-bilogorske županije. Riječ je o projektu uz koji će djeca, uz pomoć volontera edukatora, prolaziti kroz kurikul pripremljenih projekata iz programiranja i izrađivati animacije, igre i web-stranice.
Baza za razvoj
Inače, Code Club nastao je u Velikoj Britaniji od kuda se uspješno proširio diljem Europe, a funkcionira po različitim modelima. Jedan od njih je da obrazovna ustanova od kluba zatraži volontera mentora, drugi je da se volonter mentor koji radi u obrazovnoj ustanovi sam prijavi klubu, ili treće, ako ste voljni sami biti volonter, Code Club će vas uputiti u daljnje korake. Jedan od ovih modela čeka i mnoštvo mladih Bjelovarčana koji su prvi korak prema Code Clubu nestrpljivo čekali.
– Iako je projekt usmjeren na prirodoslovna i tehnička područja, prije svega služi kao baza za daljnji razvoj pojedinaca i njihovih interesa. Želimo mlade motivirati da postanu aktivni sudionici u društvu koji razmišljaju, istražuju i razvijaju nove ideje. Takvi aktivni sudionici pridonose razvoju gospodarstva i otvaraju nove mogućnosti koje će zadržati mlade u Hrvatskoj – rekao je Marin Trošelj iz STEMI-ja.
Žele zajednicu volontera
Projekt je naišao na mnogostruka odobrenja, pa je jedan od pokrovitelja i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, dok su ga omogućili Zagrebačka banka i Školska knjiga, a sve uz podršku partnera Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, Hrvatske zajednice tehničke kulture te Netokracije. Upravo je veleposlanik Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, Njegova Ekselencija Andrew Dalgleish, sudjelovao na otvorenju projekta. – U Velikoj Britaniji od vrlo rane dobi djeca u školskom kurikulu i Code Clubu uče o informativnoj tehnologiji te kada sam saznao da naše Veleposlanstvo promiče istu ideju u Hrvatskoj, oduševio sam se – kazao je veleposlanik Dalgleish. Projektom organizatori žele izgraditi zajednicu volontera diljem Hrvatske koja će biti potpora mladima u njihovoj avanturi stvaranja.
– Naš cilj nije da svi postanu programeri, nego da mladi imaju priliku zajedno istraživati i razvijati svoje ideje te da, u suradnji s vršnjacima, razvijaju digitalne vještine i kreiraju zajedničku budućnost bez obzira na karijeru koju će odabrati – objasnila je Ana Nikolić iz udruge Programerko.
Suradnja Bjelovara i britanskih investitora na raznim projektima
Za posjeta veleposlanika Andrewa Dalgleisha Bjelovaru gradonačelnik Hrebak rekao je kako je Bjelovar mali otok koji provodi sve ono što veleposlanik zastupa u svojem mandatu, a to je smanjenje birokracije, kompetitivnost i uvođenje novih tehnologija. Veleposlanik je pak zaključio kako je riječ o gradu koji može služiti kao inspiracija drugima. – Želim upoznati gradske projekte i prenijeti ih britanskim investitorima. Vjerujem da će današnji susret učvrstiti suradnju i možda povezati Bjelovar s drugim gradovima sličnih interesa u Britaniji – izjavio je Andrew Dalgleish.