Koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić i ravnatelj Regionalne agencije Sjever Ivan Šimić otvorili su Living Lab – Živući laboratorij Koprivnica, jedini u jugoistočnom dijelu Europe. Koprivnica, kako je rečeno, prva u Hrvatskoj uvodi tu vrstu suradnje privatnih tvrtki i jedinice lokalne samouprave u području javne rasvjete i pametnih rješenja za gradove. U gradskoj četvrti Lenišće, između ulica Mije Šimeka i Miroslava Krleže, postavljena su testna polja pametne javne rasvjete koja ima prirodniju boju svjetla – toplo bijelu i neutralnu bijelu, bolju vidljivost i uštedu veću od 60 posto.
Novi iskoraci
Nositelj projekta je Grad Koprivnica, a projektom operativno upravlja Regionalna energetska agencija Sjever.
– Mi već desetak godina stalno tražimo nove iskorake kad je u pitanju energetska učinkovitost i sve što čini jedan grad. Treba nam puno prostora i snage da prezentiramo građanima da je to važno za budućnost našeg grada, njegovo brendiranje, ali i koliko im pomaže u svakodnevnom životu. Sretni smo što su nas prepoznali partneri u ovom projektu Living Laba, uloživši 300.000 kuna, a to je izravan način štednje na javnoj rasvjeti. Time dokazujemo našu odgovornost prema gradu i građanima – rekao je gradonačelnik Jakšić.
Uz Grad i REA Sjever u projekt su uključene tehnološki napredna poduzeća Detas, Horfam, Omega Software, Elektrokovina Lighting, Energyplus, Lipapromet i LED elektronika, kao partneri.
– O ovom projektu razmišljali smo nekoliko mjeseci i ono što je nama zapravo bio cilj jest da pokušamo na jedan prihvatljiv način za građane i naše partnere predstaviti koncept "Živućeg laboratorija". Koncept je poseban jer možete osjetiti i vidjeti što netko želi predstaviti. S ovim projektom privukli smo sve partnere i proizvođače LED rasvjete u Hrvatskoj. Mislim da smo uspjeli u onome što smo zamislili, a to nam daje dodatni motiv da tražimo nova rješenja kod korištenja javne rasvjete – ističe I. Šimić.
Žele okupiti proizvođače opreme i smart city rješenja da ih razvijaju, testiraju i isprobavaju u stvarnom urbanom okruženju. Pomoći mogu i građani s povratnim informacijama.
Zone za testiranje
– Prikupljena iskustva kroz vizualni doživljaj novih modela javne vanjske rasvjete, polazišna su točka za inovativna rješenja u području mobilnosti, ekologije i upravljanja otpadom – istaknuto je.
Pozvani su zainteresirani istraživači i akademske institucije da iskoriste mogućnosti Living Laba. Otvorene zone za testiranje pogodne su za individualne i grupne istraživačke radove u kojima uz istraživače aktivno sudjelovati i građani te tvrtke. Koprivnica je, napominju, prepoznata kao primjer grada koja prihvaća i uvodi nova inovativna rješenja.