Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije lani je proizveo je oko 120 tisuća sadnica kupine, sibirske borovnice, aronije, trešnje niskog rasta gisela, stevije, maline, drveta paulovnije, grma fotinije, oblačinske višnje i duda. Riječ je o plodovima istraživanja in vitro tehnologije proizvodnje presadnica te je sav spomenuti sadni materijal proizveden u vlastitom laboratoriju za kulturu tkiva (in vitro umnožavanje). Nakon pet godina rada regionalnog centra u proizvodnji su, osim spomenutih, i presadnice križanca maline i kupine, drijenka, hrasta, kestena...
Poljoprivrednici su posebno zanimanje pokazali za paulovniju, brzorastuće drvo koje daje izvrsnu drvnu građu, ali ima i medonosni cvijet te hranjivo lišće i u atmosferu otpušta iznimno velike količine ugljičnog dioksida. U centru su uspješno završili prvi ciklus proizvodnje ovog drveta te uz tri poznate sorte razvili i vlastitu, prilagođenu našem podneblju.
Uz spomenuto, lani su tržištu ponudili i široku paletu presadnica začinskog i ljekovitog bilja (bosiljak, origano, ružmarin, mažuran, Ijupčac, kiselica, vlasac, celer, peršin...), a prihod od prodanih proizvoda veći je od pola milijuna kuna.
U sklopu projekta kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima na području Brodsko-posavske županije analizirano je 512 uzoraka tla, što govori o velikom zanimanju među poljoprivrednicima.