Izbornik
Naslovnica Županije Bjelovarsko-bilogorska
Uspješna Bjelovarčanka pomoću mjera HZZ-a otvorila vlastiti obrt

U modnom obrtu izrađuje unikatnu pletenu odjeću

Dizajnerica Selena Gazda
1/2
Sve radi ručno, a koristi samo najkvalitetnije materijale. Najnoviji potez je pokretanje web-shopa s kojim se nada privući šire tržište

Selena Gazda, mlada Bjelovarčanka, u kratkom je roku postala poznata zbog svojih modnih, unikatnih i ručno rađenih odjevnih predmeta. Ova perspektivna mlada dizajnerica pozitivan je primjer vrijednog rada i truda kada je u pitanju ostvarenje svojih snova, a to su prepoznali i kupci pa narudžbe već sada stižu sa svih strana otkako je prošle godine uz pomoć potpore za samozapošljavanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ova 32-godišnjakinja otvorila vlastiti obrt.

Kvalitetna izrada

Selena je, naime, odmah nakon završetka školovanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu, gdje je studirala kostimografiju, odlučila kako želi imati svoj modni obrt.

– Nije bilo lako krenuti od nule, ali ugodno sam se iznenadila mjerama koje nudi HZZ. Edukacije koje organiziraju vrlo su učinkovite, stoga i ne čudi što sam ubrzo nakon njih predala poslovni plan. Za samo nekoliko tjedana stigla mi je vijest o odobrenju punog iznosa poticaja, 35.000 kuna, i mogla sam početi s radom. Čini mi se da se ljudi teško odlučuju na samozapošljavanje, a razlog je većinom strah od neuspjeha. Neki u startu odustaju od takve ideje radi manjka sredstava, koja su im zapravo nadomak ruke – ispričala je svoj početak Selena.

Proslava Dana Europe u Bjelovaru Obilježen Dan Europe u Bjelovaru “Projekti EU bjelovarska su sadašnjost, a ne budućnost”

Otvaranje obrta uslijedilo je nakon cjeloživotne želje i interesa za crtanje i izradu odjeće, a svoje mjesto pod suncem našla je u pletivu. Sve radi ručno, a koristi se samo najkvalitetnijim materijalima: vunom, pamukom, svilom, alpakom, merino vunom i slično. Najnoviji potez ove mlade dizajnerice pokretanje je web-shopa s kojim se nada privući europsko, ali i šire tržište.

– Bez obzira na sezonu, pletivo je uvijek in, posebno su cijenjeni unikatni, ručno izrađeni predmeti od kvalitetnih materijala, a to je upravo ono što radim – kazala je Gazda.

– U cijeloj priči važne su održivost i neškodljivost kojima težim, a nije ih lako postići. Važno je odakle dolaze materijali s kojima radim, briga za životinje čijom se vunom koristim, a posebno za čovjeka koji će nositi konačni proizvod, odjevni predmet mora biti ugodan, lijep i trajan – naglasila je te nadodala da iako odjeća koju izrađuje ima nešto višu cijenu, kupac za nju dobiva stvarnu vrijednost, bilo da je riječ o kapama, šalovima, puloverima, vestama ili pak suknjama.

Asfaltiranje cesta u mjestu Ciglena Asfaltiranje ulica U naselju Ciglena uređena glavna i dvije sporedne ulice

– Osim gotovih proizvoda, radim i po narudžbi, što je također jedna vrsta inspiracije jer se za klijenta trudim proizvesti komad odjeće koji će asocirati na tu osobu – objasnila je Gazda.

Za današnju modnu scenu ima samo riječi hvale, a razlog je raznolikost koja je danas poželjna.

Iako to nije pravilo, voli misliti da je sve dopušteno. Takav je i njezin stil, ne prati slijepo modne trendove, već uglavnom sama šiva odjeću, "kopa" po maminom ormaru, a čest je kupac i u second hand trgovinama. Od svojeg brenda pak želi stvoriti originalni hrvatski proizvod. U Virju je pronašla obrt koji prodaje vunu ovaca s hrvatskih pašnjaka. Bojat će ih prirodnim bojama i od njih plesti unikatne komade. Proces izrade jedne veste traje dugo, ovisno o složenosti, i nekoliko tjedana. Nakon kupnje vune i odabira kombinacije pređa, što joj je u posljednje vrijeme zanimacija, slijedi oblikovanje. Proces kreiranja oduzima po nekoliko sati, a kada krene s pletenjem, obično nekoliko dana iskoristi samo za izradu.

Bavi se i grafičkim dizajnom

– Zasad mi nije cilj visoka moda, trenutačno izrađujem relativno jednostavne i nosive odjevne predmete zanimljivih boja, s naglaskom na teksturi, tj. "mustri". Bitno mi je da se koriste i budu viđeni, a ne da stoje u ormaru – govori Selena.

Velika zarada od dizajna, kaže, još nije moguća, no nada se da će uskoro moći živjeti isključivo od prodaje svojih kreacija. Trenutačno se uz pletenje bavi grafičkim dizajnom i tiskom na majice i torbe, povremeno kostimografijom, a planira i manje projekte s civilnim udrugama.

– U budućnosti bih svakako željela surađivati s kreativnim ljudima s našeg područja. Recimo, jedna od ideja je da od tradicionalno ispredene vune životinja uzgojenih u našem kraju stvorim originalni bilogorski proizvod u obliku lijepog dizajnerskog komada. Tako bih spojila tradiciju sa suvremenim dizajnom, a upravo tome težim u svojem radu. Također u dogledno vrijeme bih željela organizirati radionice na kojima bi svi zainteresirani imali priliku naučiti plesti, ali i družiti se te time na zanimljiv način iskoristiti svoje slobodno vrijeme – napominje naša sugovornica.

sajam Gospodarstvo Zagrepčani i gosti kušat će domaće proizvode OPG-ova iz Bjelovara Damir Bajs Iz proračuna Obrtnicima s područja Bjelovarske županije 120.000 kuna