Preparirane divlje životinje, lovački trofeji, pribor i oprema za lovstvo, oružje, lovačke značke, odličja... To su samo neki od više od 200 eksponata izloženih u prvom Lovačkom muzeju u Slavoniji i jednom od svega tri slična u Hrvatskoj, otvorenom u Slavonskom Brodu. Muzej nudi zanimljiv retrospektivni pregled povijesti uz dokumentaciju, fotografije i stare predmete, a posebno su atraktivni eksponati životinja. Lovačke su udruge među najstarijima na ovom području pa njihovi članovi za sebe vole reći da su svojevrsni kroničari vremena.
– Cilj otvaranja stalnog postava muzeja jest prikazati kako se kroz povijest razvijalo lovstvo u Hrvatskoj i Slavoniji i kako izgleda divljač u prirodi. Služit će za prezentaciju lovstva te edukaciju školaraca i zaljubljenika u prirodu – rekao je Mato Grgić, predsjednik Lovačkog saveza Brodsko-posavske županije.
Eksponate su donirali sami lovci, od kojih je i potekla ideja o osnivanju, a veliku potporu dali su im Jasna Medverac, supruga preminulog liječnika i lovca dr. Zvonimira Medverca, te Antun Aralica iz Oprisavaca, koji su im donirali velik dio svoje zbirke. Od prikupljenih eksponata napravljena je i atraktivna diorama, ograđeni prostor s prepariranim životinjama poput lisice, divlje svinje, čaglja ili fazana u njihovu prirodnom okruženju. Diorama je posebno zanimljiva djeci, od kojih mnoga takve životinje uopće ne poznaju. Riječ je o divljači koja obično obitava u slavonskim šumama, ali neki primjerci poput ličkog medvjeda dolaze i iz drugih hrvatskih krajeva.
– Ovdje smo izložili jednog malog medu koji je nastradao i oko kojeg su se djeca odmah okupila. Lijep je primjerak i tetrijeb, rijetka ptica i lijep lovački trofej, koji također ne potječe iz ovih krajeva. Cilj je da se djeca educiraju jer nije isto vidjeti nešto na slici i u prirodi – rekao je Marinko Martinović, član Izvršnog odbora Županijskog lovačkog saveza.
Prvi muzej lovstva otvoren je u do jučer derutnom, a danas lijepo uređenom prostoru Županijskoga lovačkog saveza. Stalni dio izložbe uskoro bi trebala postati i lovačka knjižnica i čitaonica. U opremanju i financiranju muzeja sudjelovali su Brodsko-posavska županija i Hrvatski lovački savez, iz kojeg su poručili kako je približavanje građanima i mladima način da se očuvaju okoliš i biološka raznolikost za buduće generacije.