Izbornik
Naslovnica Županije Bjelovarsko-bilogorska
veliki poduzetnički pothvat

Ulje od kamilice koje proizvodi Denis Polašek žele i Francuzi

Denis Polašek
Foto: Damir Špehar/PIXSELL
Kvalitetno ulje od kamilice vrijedi i do 1000 eura. Veći dio od 40 hektara kamilice Denis Polašek suši i prodaje većim proizvođačima za čaj

Industrijska zona Velikog Grđevca od 2014. godine bogatija je za sušaru i destileriju, a u vlasništvu je mladog zagrebačkog ekonomista Denisa Polašeka koji ih koristi za kamilicu. Naime, Denis je u malenom mjestu nadomak Velikom Grđevcu prije četiri godine posadio svojih prvih 40 hektara kamilice koju suši i prodaje većim proizvođačima za čaj, dok manji dio koristi u destileriji u kojoj proizvodi destilat i ulje kamilice. Nakon što je ljeta u djetinjstvu proveo u rodnom zavičaju svojih roditelja u selu pokraj Velikog Grđevca, Denis se odlučio na veliki poduzetnički pothvat pokrenuvši Organogram, tvrtku za uzgoj bilja za uporabu u farmaciji, aromatskog, začinskog i ljekovitog bilja.

Sirač Ministar Pavić i župan Bajs posjetili tvrtku Suvenir Arbor u Siraču Bili su na dnu, a sad 90 posto proizvodnje izvezu u V. Britaniju, Njemačku...

Proučavao literaturu

– Proučavao sam literaturu i došao do podatka da je kamilica peta najkorištenija namirnica u svijetu. Raspitao sam se, pronašao stručne ljude, agronome koji su me uputili, pronašao zemlju te krenuo raditi. Vodio sam se mišlju kako je prirodna kozmetika sve cjenjenija. Tražio sam kulturu koja odgovara našem podneblju i tako je sve počelo. Inače, ulje kamilice se koristi u svim proizvodima u kojima postoji ekstrakt kamilice, ali primarno su to kreme i drugi proizvodi za njegu tijela. Kamilica ima antiseptička i antiupalna svojstva, a tu hidrolat najviše dolazi do izražaja te je odličan u borbi protiv ekcema, dermatitisa, nakon uboda insekata, ublažava opekline posebice one od sunca te se koristi u aromaterapiji – objašnjava Polašek koji upravo hidrolat na tržište plasira kao gotovi proizvod, dok su suha kamilica i ulje i dalje poludovršeni proizvodi.

Trenutačno je u tijeku berba kamilice koja traje samo 20 dana prije nego što postane prezrela. Nakon branja kamilica se odmah prebacuje u sušaru gdje stoji 24 do 32 sata nakon čega se pakira i distribuira. – Kako beremo, tako prebacujemo u sušaru jer su one nešto manje od količine kamilice koju uberemo. Naime, kada je godina dobra, od posađene kamilice dobijemo i do 1000 kilograma suhog proizvoda. Ova godina, nažalost, nešto je slabija, pa očekujemo daleko manje kilograma – objašnjava Polašek. Proces sušenja relativno je jednostavan, međutim pet hektara zemlje Denis upotrijebi za destilaciju što je, za razliku od sušenja, kompliciran zadatak. Naime, nakon što se plodovi uberu, svježa kamilica se destilira. Postrojenje se sastoji od dijela koji proizvodi paru, dok se u drugi dio stavlja kamilica. Para kroz cijevi dolazi, prolazi kroz kotao s kamilicom nakon čega se para kroz jednu spiralu hladi i kondenzira te na kraju dobivamo sterilni proizvod hidrolat koji neki nazivaju i cvjetnom vodicom, ali i plave trakice ulja od kamilice. Jedan proces destilacije traje šest sati tijekom kojih se destilira 500 kilograma svježe kamilice.

Dizajnerica Selena Gazda Uspješna Bjelovarčanka pomoću mjera HZZ-a otvorila vlastiti obrt U modnom obrtu izrađuje unikatnu pletenu odjeću

Suši i za druge

– Od toga na kraju procesa dobivamo tek dva do tri decilitara ulja kamilice čija cijena varira od 500 do 1500 eura po litri ovisno o kvaliteti. Cijena se vrlo lako ruši ako ulje nije kvalitetno pa ako ga želite dobro prodati, ono mora biti iznimno dobro – ističe Polašek. Otkriva kako je hidrolat znatno povoljniji pa bočica od dva decilitara stoji 40-ak kuna. No u cijelom procesu dio koji se odnosi na sam plasman proizvoda ujedno je i najriskantniji. Ulje se, tvrdi, jako teško prodaje, a najzainteresiraniji su Francuzi koji ga rabe u kozmetici.

– Na različitim sajmovima i preko veletrgovaca uspio sam doći do klijenata, no prvo morate proizvesti ulje pa analizirati uzorke nakon čega se formira cijena i dogovori prodaja. Osim toga, i sam proces destilacije je dosta zahtjevan i dugotrajan jer na jednom hektaru dobijete oko tri do pet tona kamilice, a u šest sati možete destilirati tek pola tone cvijeta – govori Denis Polašek.

Malo je poznato kako je ulje kamilice kraljevsko plave boje, a Denis objašnjava kako ovom ulju boju daje spoj koji nastaje destilacijom kamazulena.

Osim kamilice, Denis na istom polju, ali u drugoj sezoni, sadi i heljdu, ali vrši i druge razne usluge poput destilacije lavande i sličnih bilja, sušenja drugih kultura za druge ljude, što tvrtku Organogram čini jedinstvenom na ovom području.

Poduzetnički inkubator u Garešnici Razvoj grada Poduzetnički inkubator za povećanje broja zaposlenih