Primanje za predstavnike viteške igre Sartiglia iz talijanske Sardinije, na čelu s predsjednikom Fondacije Oristano-Sartiglia Carlom Cuccuom, koji borave u Splitsko-dalmatinskoj županiji u sklopu uzvratnog posjeta u prigodi 309. Sinjske alke, upriličeno je u prostorijama Županije gdje im je domaćin bio zamjenik župana Ante Šošić.
Sredozemno srce
– Sartiglia je viteška igra koja je starija od 500 godina. Kad zbrojite trajanje Sartiglie i naše Sinjske alke, to je više od 800 godina. Na stotine carstava trajalo je puno kraće. To je nevjerojatna baština, to je jedno veliko sredozemno srce. Dakle, Sardinija kao veliki otok i regija ima možda i najveću vitešku igru na području Europe. Cilj nam je pojačati kulturnu suradnju, turističku razmjenu između Sardinije i naše županije. Svakako je cilj da internacionaliziramo i vitešku Sinjsku alku kao našu nematerijalnu baštinu koja je proglašena UNESCO-ovim spomenikom. Ako i druge viteške igre na Mediteranu uvežemo u jednu asocijaciju, možemo to pokušati dalje brendirati. Uz to smo obogaćeni jednim ljudskim pristupom, vrlo duhovitom šarmantnom Sardinijom, to je događaj koji se ne zaboravlja – rekao je Ante Šošić.
I ove su godine na najdugovječnijoj i najmasovnijoj viteškoj igri na tlu Europe gostovali sinjski alkari, kao i proteklih godina otkako su se zbratimili. U ovogodišnjoj delegaciji bilo je i izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije koja je ostvarila značajnu suradnju s ovim dijelom Italije. Napomenimo i to kako je Viteško alkarsko društvo (VAD) u Oristanu tom prigodom nabavilo četiri konja za svoju alkarsku ergelu. Naime, Sardinija je poznata po konjogojstvu.
Član Upravnog odbora VAD-a Igor Vidalina pozdravio je goste u ime predstavnika Alke.
– Suradnja između viteške igre Sinjske alke i Oristana na Sardiniji započela je prije 12 godina. U tih 12 godina, niz susreta i međusobnih posjeta te razmjena iskustava svakako su unaprijedili obje viteške udruge. Kao što sam ranije spomenuo, mi u Sinju rađamo se, živimo i umiremo s Alkom. Prije 12 godina, s druge strane Jadrana, pronašli smo prijatelje koji s istom emocijom, strašću i ljubavi čuvaju svoju vitešku igru. Danas, nakon 12 godina, bilo je puno druženja i razmjene iskustava, a obje su udruge primijenile korisne stvari i nastavile rasti u prijateljstvu i suradnji. Naš cilj je nastaviti širiti ovu suradnju, uključujući i druge viteške igre na Mediteranu i diljem Europe. Danas Sinjska alka više nije samo lokalna ili nacionalna priča; ona je svjetski i europski brend. Čuvamo je onakvu kakva je bila prije 309 godina. Koristim ovu priliku da pozovem sve stanovnike Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske, Europe i cijelog svijeta da budu naši dragi gosti u Sinju na 309. Sinjskoj alci, koja počinje danas, a završava u nedjelju – poručio je Igor Vidalina.
Identitet zajednica
Carlo Cuccu, predsjednik Fondacije Oristano-Sartiglia, istaknuo je kako su ono što povezuje Sardiniju i Sinjsku alku kulturni temelji koji čine identitet tih zajednica.
– Te tradicije predstavljaju naš identitet, a najvažnije od svega, pokazuju ljubav prema konjima, prekrasnim životinjama koje su suština viteških igara. Uz to, ističe se i velika gostoljubivost i srčanost prema sudionicima i posjetiteljima, koji se osjećaju kao pravi dionici viteških igara – kazao je Cuccu te podsjetio na višegodišnju suradnju.
– Već 12 godina održavamo veze koje su ojačale naša viteška društva, a u tih 12 godina postigli smo značajan napredak. Osobno sam vrlo ponosan što sam imao priliku sudjelovati u ovom projektu koji je pridonio našoj kulturi. Povijest suradnje između Sinjske alke i Oristana na Sardiniji traje već 12 godina. Osobno sam vrlo sretan što sam mogao sudjelovati u ovoj suradnji i što smo s obje strane uspjeli unaprijediti mnogo toga – poručio je Carlo Cuccu.
Uz zamjenika Šošića, goste sa Sardinije i iz Sinja su dočekali pročelnik Tomislav Đonlić i zamjenik pročelnika Igor Stanišić.