– Umorna sam od svega. Svakih nekoliko godina događaju se slične stvari, a sada je još i pitanje što nas čeka idućih dana, hoće li biti još i gore. Kada je voda krenula prodirati u dvorište, kuću i druge objekte, nisam stigla spasiti ni 35 kokica – govori nam kroz suze Marija Turković s kojom obilazimo poplavljeno prizemlje njene kuće na Staroj cesti u Ogulinu. To, te naselje Kirasići, Podvrh i Marković Selo i u ponedjeljak, kada se Dobra povukla u svoje korito i oslobodila središte Ogulina, bili su poplavljeni.
- K nama su došle zaobalne vode, dijelom od Dobre koja se razlila svuda po poljima, a dijelom su to vode koje nadiru iz zemlje. Ovo jezero koje nam okružuje kuću zbog čega imamo još barem pola metra vode u kući, a dan ranije u kući je bilo i metar vode, je zaobalna voda. Ovo jezero sporo otiče jer zapravo voda nema kamo, može se jedino polako upijati u zemlju, a to sporo ide, zemlja je netopljena. Strah nas je što će biti ovih dana jer u prognozama je nekoliko kišnih dana. Što je najgore, nama nitko ne može pomoći, vreće s pijeskom, ispumpavanja, sve to nema smisla jer nas voda velikom brzinom okruži i stoji, ne protiče pored nas – priča nam Marijanka Brozović koja je sa suprugom ostala zarobljena na katu kuće. Podrum, gdje joj je kuhinja, pliva u vodi koja je poplavila namještaj, hladnjak, suđe. Pumpe su odavno isključili i čekaju da se voda potpuno povuče iz kuće i dvorišta. Tek nakon toga ima smisla postaviti isušivače.
A njih je, putem ogulinskog Crvenog križa do ponedjeljka ujutro zatražilo 40-ak domaćinstava diljem Ogulina. No, stvarne su potrebe, smatraju, daleko veće.
Šteta od 30 milijuna kuna
- Kada nas je zahvatila poplava 1999. godine, vode je još za metar više bilo u kući i tada smo dobili oko pet tisuća kuna odštete, dovoljno tek za krečenje, a morali smo mijenjati sve; od parketa do namještaja. Tako ćemo i sada morati – priča nam Željka Vuković sa Stare ceste. Kaže, srećom, ovoga puta automobili nisu potopljeni jer su ih na vrijeme odvezli na sigurno.
- Strahujemo od idućih dana jer su najavljene padaline u utorak i srijedu. Oko 50 pripadnika Hrvatske vojske s amfibijom i drugom opremom došlo je u Ogulin i tu će ostati idućih dana. Punimo vreće s pijeskom, čistimo odvodne kanale kako bismo se pripremili za moguće nove poplave – kazao nam je Dalibor Domitrović, gradonačelnik Ogulina koji danima obilazi građane. O štetama, kaže, još ne mogu govoriti, no s obzirom na to da je šteta od poprave prije 17 godina bila 35 milijuna kuna, a kako je ova nešto slabija, prema prvim procjenama nedjeljna je poplava u Ogulinu napravila štetu od 30 milijuna kuna.
-Poplavljeno je oko tisuću objekata, do toga čak 480 obiteljskih kuća – dodao je gradonačelnik Domitrović.
Zoran Đuroković, direktor Hrvatskih voda sa suradnicima je u ponedjeljka obišao ogulinsko područje.
- Do nedjelje je u Ogulinu palo 230 litara vode, uz najavu novih kiša to je u desetak dana preko 300 litara vode. Previše u premalo vremena. Gradnja retencije Turkovići snage 6,5 milijuna kubika vode, a vrijedna 15 milijuna eura ovaj bi problem riješila. Gradili bismo je u četiri faze, a već ove godine imat ćemo natječaj za izvođače radova kako bismo retenciju izgradili do 2020. godine – kazao je Davorin Piha, voditelj Vodnogospodarske ispostave Sredna-Donja Sava iz Hrvatskih voda.
–