– U Virovitičko-podravskoj županiji čuje se i "kaj" i "što" i sve je poželjnija destinacija za odmor. Broj je noćenja 2009. godine iznosio 20.140, a lani je dosegnuo 43.498, što je porast od 115 posto. Rezultat je to predanog, zajedničkog rada i ulaganja Županije i ostalih jedinica lokalne samouprave, privatnog sektora, kao i sustava turističkih zajednica – poručio je župan Igor Andrović u Vukovaru, na otvaranju Dana hrvatskog turizma.
Taj se susret turističkih djelatnika održao prvi put na kontinentu, a domaćini su bili pet slavonskih županija.
Aduti UNESCO-ova područja
– Trenutačno u našoj županiji u turistički sektor investiramo oko 270 milijuna kuna. Tu su Centar za posjetitelje Dvorac Janković u Suhopolju, Centar za posjetitelje Dravska priča u Noskovačkoj Dubravi, Geo info Centar u Voćinu, Hotel Kurija Janković u Kapela Dvoru, Dvorac Pejačević u Virovitici, Centar za posjetitelje Križnica u Pitomači, jezero Orahovica, budući Centar zdravlja u Cabuni… Naši najjači aduti su dva UNESCO-ova područja – Park prirode Papuk/ UNESCO-ov svjetski geopark Papuk i Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav unutar UNESCO-ove mreže rezervata biosfere, čime je prepoznata izuzetna prirodna vrijednost ovog prostora na svjetskoj i europskoj razini – naveo je župan.
Važna povijest
Podsjetio je da je upravo u Virovitici 1242. godine kralj Bela IV. izdao Zlatnu bulu kojom je tadašnji Gradec, danas Zagreb, stekao status slobodnog kraljevskog grada. Slatina je, pak, grad prvog hrvatskog pjenušca, proizvedenog prvi put 1864. Iznad Orahovice je Ružica grad, najočuvanija srednjovjekovna utvrda u Hrvatskoj.
Cijela županija je, dodao je, umrežena biciklističkim i planinarskim stazama, a postoji i duga tradicija lova i ribolova.
– Ključ uspjeha su ljudi, srdačni i nasmijani domaćini, koji će vas dočekati s domaćom rakijom i vrhunskim vinom, najukusnijim kulenom, svježim sirom i zvucima tamburice – zaključio je.•