Grad Imotski u novu 2019. ulazi riješen velikog financijskog utega koji je godinama kočio razvoj i napredak grada. Zahvaljujući upornosti gradonačelnika Imotskog Ivana Budalića i njegove gradske uprave, Grad je, nakon skoro dva desetljeća riješen 34 milijuna kuna velikog financijskog tereta koji je postao ozbiljna smetnja realizaciji projekata važnih za daljnji razvoj Imotskog.
Apliciranje za fondove EU
Ovo financijsko rasterećenje otvara prilike i mogućnosti za realizaciju kapitalnih projekata koji će pomoći u stvaranju novih perspektiva u budućnosti, a ne više uzaludno vraćanje naslijeđenih dugova.
– Riječ je o dugu starom 20-ak godina koji je nastao 2001. kada je Grad pokrenuo važan infrastrukturni projekt gradnje vodovodne mreže na širem gradskom području, na brdskom terenu. Za realizaciju tog projekta Imotski je podigao kredit u visini od 12 milijuna kuna, a država je bila jamac. Vodovodna mreža je sagrađena, ali Grad nije mogao vraćati kredit, pa ga je otplatila država, a Grad je ostao dužan državi; glavnicu, te kamate koje su tijekom godina narasle, pa je ukupan dug lani iznosio 34 milijuna kuna. Riječ je o iznosu od gotovo dva naša gradska proračuna, tako da je to nama bio veliki teret. Stoga je jedan od mojih prioriteta kao gradonačelnika bio da s državom nađem rješenje – pojasnio je gradonačelnik Ivan Budalić.
Vlada je na sjednici prije Božića slična i veća dugovanja prema državi za komunalne projekte oprostila i drugim gradovima poput Vukovara, Sinja, Đakova, Orahovice i nekim županijama, čime im je olakšana realizacija novih projekata.
– Postojanje duga nam je onemogućavalo čak i to da dobijemo neku državnu zemlju ili objekte na korištenje, a da ne govorim u trajno vlasništvo, stoga nam je ova odluka Vlade od velike pomoći. Uz to, Imotski je od lanjskog lipnja dio grupacije gradova u kategoriji indirektno ratom oštećenih područja, što nam omogućava da dobijemo određena dodatna sredstva putem Ministarstva regionalnog razvoja koja planiramo koristiti za razvojne projekte. Sada se možemo i ponovno zaduživati, iako nam to nije namjera, budući da imamo dovoljno vlastitih sredstava za neke projekte, a sada imamo i mogućnost kandidirati se za sredstva iz raznih fondova EU. Imamo niz ideja i projekata, a postoji i interes privatnih investitora da nas podrže u nekima – dodao je Budalić.
Akcijski plan
U Gradu pripremaju novi akcijski plan od protekle godine, a želja im je u 2019. osigurati svu dokumentaciju kako bi neke od lokacija i objekata koji su do sada bili prazni i napušteni, a grad ih nije mogao dobiti od države, mogli prenamijeniti. Sve troškove konzultanata za akcijski plan plaća Ministarstvo regionalnog razvoja, što olakšava posao.
– To su uglavnom nekadašnje tvornice, a prva među njima je cjelina nekadašnje duhanske stanice. Riječ je o tri objekta izgrađena još u vrijeme Austro-ugarske. Zgrade su građene kvalitetno, od kamena i ti su objekti u najboljem stanju. Duhanska stanica do sada je, pod dug, došla u vlasništvo Ministarstva financija, a sada imamo mogućnost dobiti lokaciju u trajno vlasništvo. Prenamijenili bismo je u poduzetnički inkubator, muzej duhana koji bi bio jedinstven u ovom dijelu Europe, a dio cjeline prenamijenili bismo u visokoškolsku ustanovu – kazao je gradonačelnik Imotskog.
Gradskom vodstvu ideja o tome kako oživjeti danas napuštene objekte bivših tvornica ne manjka, a dobivaju i niz ideja od privatnih osoba. Jedna od njih je i uređenje staračkog doma.
– Za neke lokacije tražit ćemo i ideje građana putem javne rasprave kako bismo vidjeli za što sve ima interesa, ali i mogućih potencijalnih partnera, sve u namjeri da napravimo najbolje za naše građane – zaključio je gradonačelnik Ivan Budalić.