Deseci uspješno provedenih projekata, stotine volontera, tisuće sati rada i oko 50.000 korisnika brojke su kojima se može pohvaliti zaprešićki CeZaM. Još 1998. godine na inicijativu Grada Zaprešića osnovan je tadašnji Centar za mladež s ciljem organiziranja različitih aktivnosti koje bi djeci i mladima omogućile kvalitetno provođenje slobodnog vremena u zdravom okruženju te zadovoljile njihove potrebe za druženjem i zabavom.
Kvalitetan program
– U vremenu kad je Zaprešić postao grad i počeo rasti, nije bilo izbora aktivnosti kao danas, pa je kao posljedica uočen i porast maloljetne delinkvencije – kaže aktualni predsjednik CeZaM-a Miroslav Miljković, koji je u Centru od samog početka i jedan je od osnivača, pojasnivši kako je Centar nastao upravo kako bi se doskočilo tom problemu. Tako su, kaže, i danas aktivnosti koje se provode usmjerene prije svega na prevenciju neprihvatljivog ponašanja i zaštitu mentalnog zdravlja, a onda i na razvoj volonterstva i aktivnog građanstva te organiziranje raznovrsnih drugih aktivnosti. Organiziraju se edukacije za roditelje, odgojitelje, učitelje, voditelje i volontere, tribine, izložbe te promotivne aktivnosti. U nastojanju da na jednom mjestu okupe lokalne institucije i ustanove koje u središtu svoje pozornosti imaju rad s djecom i mladima, rade u partnerskom ili suradničkom odnosu s Gradom Zaprešićem, osnovnim školama u Zaprešiću i okolici, srednjom školom, dječjim vrtićima, područnim uredom Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Gradskom knjižnicom Ante Kovačića, Pučkim otvorenim učilištem, Turističkom zajednicom grada Zaprešića, Udrugom Rubikon i Policijskom postajom Zaprešić. Među aktivnostima se posebno ističe preventivni program "Modifikacija ponašanja putem igre – MPPI" koji provode dugi niz godina, a Vlada ga je uvrstila među 14 izabranih model-programa koji zadovoljavaju standarde kvalitetnog programa i predstavljaju primjer dobre prakse na području prevencije i tretmana poremećaja u ponašanju u Hrvatskoj. Voditeljica CeZaM-a Klaudia Devčić Majerić kao rođendansku je želju izrazila samo što skoriji povratak u prostor u Ulici Pavla Lončara.
Izvori financiranja
– Nakon višegodišnjeg zagovaranja nužnosti pronalaska adekvatnog prostora, taj se cilj napokon i ostvario, a onda nas je potres opet unazadio. Zato se nadam da ćemo se u bližoj budućnosti vratiti ondje gdje su nam mogućnosti i uvjeti za rad mnogo kvalitetniji – napominje. Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Zaprešića Sandra Sabol Valenčak, koja je svojedobno i sama bila predsjednica Centra za mladež, istaknula je i da zaprešićki CeZaM zaista može poslužiti kao uzor i primjer uspješnog poslovanja, ne samo po broju korisnika i provedenih programa i projekata nego i po svojoj kreativnosti te izvrsnom kombiniranju različitih izvora financiranja zbog kojih ne ovise isključivo o Gradskom proračunu. Aktivnosti CeZaM-a podržavaju i sufinanciraju još i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, ministarstva, Središnji državni ured za demografiju i mlade te Zagrebačka županija.