Prirodoslovni muzej Metković u povodu Međunarodnoga dana muzeja pripremio je i ove godine bogat program. Tako se od danas može uživati u izložbi „Fosilni zapisi iz doba korone“ Lajle Volarević, koju se, uz sve propisane mjere, može besplatno razgledati od 10 do 16 sati.
Fosili su sačuvani ostaci ili tragovi drevnih životinja, biljaka ili drugih organizama. Čitava tijela biljaka, ptica i ostalih životinja fosilizirana su u razdobljima od nekoliko tisuća godina. Povremeno su i otisci stopala, tragovi, staze i čak jazbine pronađeni u obliku fosila. Svi fosili i njihov položaj u fosilnim stijenama nazivaju se “fosilni zapis”.
Uz izložbu „Gea – kad stijene pričaju“ Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja iz Zagreba posjetiteljima se predstavljaju radovi umirovljene profesorice likovnoga odgoja Lajle Volarević koja je u doba socijalne izolacije ostavila svoje tragove u vremenu izrađujući nakit, svojevrsne „fosilne zapise“.
Snažne, „bučne“, vizualno dominantne komade nakita izrađeni od komada žice za struju, srušenih ogrlica i komada posuđa, čvrsto svjedoče o nepresušnosti stvaralačke estetske. Poput blagoga melema, autorica omekšava tvrde i ojačava omekšale dijelove materijala, dajući im elastičnost i dubinu, otkriva nam skrivenu ljepotu u malim stvarima, imajući tu sklonost koja nam omogućava da cijenimo tajnu ljepote u teškim trenucima. Kroz hladan kontrast srebrenoga sjaja i crnila okvira, koji podsjećaju na mističan i zagonetan karakter noći, ponegdje tek proplamsaju kapljice boje.
Za sve, koju ne mogu izložbu posjetiti u Muzeju, na web-stranici te ustanove postavljen je katalog izložbe.