Športsko-ribolovnoj udruzi Odra uručeno je vozilo koje će služiti za ribočuvarsku službu, ali i za brojne akcije kojima nastoje raditi u okviru očuvanja okoliša. ŠRU Odra, naime, gospodari s više od 500 hektara vode na području koje se proteže od željezničkog mosta u Zagrebu s Jakuševca do sisačke granice u mjestu Ruče. Krešimir Ačkar, v.d. gradonačelnika, naglasio je da ovom gestom Grad Velika Gorica zahvaljuje najbrojnijoj velikogoričkoj udruzi koja broji više od 800 članova. Pohvalio je usto njihovu aktivnost i sve što su prezentirali svojim radom koji obuhvaća jedan puno širi aspekt djelovanja u kojemu su pokazali kako se brine za prirodu i svoje jezero te kako probuditi svijest sugrađanima kako bi divlja odlagališta postala dio naše prošlosti.
Dvije osobe zaposlene
– Ribočuvar koji će raspolagati darovanim vozilom nije samo ribočuvar nego će paziti i na divlje deponije i na jezero, baš kao i svi oni ljudi koji su dugi niz godina članovi udruge. Hvala im od srca na svemu tome. Pozivam sve naše sugrađane da brinu o našem planetu i našim jezerima jer Velika Gorica je tijekom povijesti bila prepoznata upravo po jezerima, a Turopolje po čistom okolišu i to je ono o čemu moramo skrbiti te ćemo kao gradska vlast usmjeriti maksimalan angažman prema tome – zaključio je Ačkar. Dvije su pak zaposlene osobe ribočuvara te će jednom plaću sufinancirati Grad, a drugoga će kompletno financirati iz sredstava udruge.
– Radi se o dvije smjene, a osigurali smo kompletan nadzor voda u cjelodnevnom ciklusu od 6 do 22 sata. U fazi smo i raspisivanja natječaja za nabavku ribočuvarskog čamca i dogovoriti trajni vez na skeli kod Oborova pa bi time ribočuvar dobio veći smisao, a to je da bi se Sava kompletna u toj regiji kontrolirala iz čamca – rekao je predsjednik ŠRU Odra, Ognjen Cahun. Oni usto provode mnoge ekološke akcije, a jedna od njih je i Zelena čistka.
– Svodimo cijelu priču oko problematike velikog jezera gdje želimo prikazati sadržaj koji je jako interesantan ribolovcima i ribolov kao sport u Velikoj Gorici. Čistit ćemo naša jezera, a u suradnji s MO Novo Čiče i u suradnji s lokalnim udrugama, KUD-om Čiče. Očistili bismo trasu i otvorili jezero prema gradu – naglasio je predsjednik.
Zahvala učenika
A osim ribočuvara, Ačkaru su zahvalili i učenici područne škole Dubranec, koja je dobila crvenu oznaku zbog pretrpljene štete u potresu krajem prošle godine, i to na najslađi mogući način – pismom i slikom.
– Nova lokacija za održavanje nastave za 35 učenika ove područne škole je u vatrogasnom domu u Bukovčaku. U novouređenim prostorijama doma nalaze se četiri učionice, a učenici i dalje pohađaju nastavu u jednoj smjeni te je do Bukovčaka im dogovoren i školski prijevoz. Učenici i učiteljice škole Dubranec su uputili pismo i poklonili sliku v.d. gradonačelniku u znak zahvale. Kada dobijete ovakvo pismo, onda znate da sve što radite ima smisla i daje vam snagu da nastavite dalje s još više ljubavi. Hvala učenicima i učiteljicama iz područne škole u Dubrancu na pismu koje me istinski dirnulo i prekrasnoj slici škole s otiscima prstiju. Volim vas! – napisao je Ačkar na svojem Facebook-profilu.