Zbog sve učestalijih susreta šetača i rekreativaca s veprom na splitskom Marjanu, o kojima danima pišu lokalni mediji, oglasio se i dr. Joško Kalilić, bivši predsjednik županijskog Odbora za praćenje i prevenciju bjesnoće kod životinja.
- Tako jakoj, nepredvidljivoj i potencijalno opasnoj divljoj životinji nema mjesta u pitomoj park-šumi Marjan. Vepar je vrlo lukav, smatra ga se trećom životinjom po inteligenciji na svijetu, nakon nekih majmuna i dupina, nepredvidljiv je, razdražljiv, a ako je uznemiren, napadnut ili ranjen postaje ekstremno opasan za čovjeka - upozorava dr. Kalilić i ističe kako više tisuća svakodnevnih posjetitelja Marjana, među kojima su i brojna djeca i razni kućni ljubimci, zaslužuju šetnju bez straha od tako velike i divlje životinje.
Na Marjanu vepar nema prirodnog neprijatelja, a u divljini vuk mu je jedini neprijatelj. Vepar ima jako dobar njuh i sluh i uznemiruje ga svaka buka pješaka, biciklista, pasa itd., a može ljudima nanijeti teške tjelesne ozljede.
- S medicinskog stajališta veprovi su nositelji brojnih parazita kojima se i ljudi mogu inficirati (Taenia solium, Trichinella spiralis...). a u slučaju ugriza eventualno prisutne bijesne životinje, vepar postaje posebno opasan za ljude i životinje - upozorava dr. Kalilić.
Dodaje kako i psi koje vlasnici puštaju da trče po Marjanu bez uzice mogu svojim prisustvom i lajanjem dovoljno uznemiriti vepra da napadne.
- Smatram da je navedeno dovoljno argumentiranih razloga da se poduzmu nužne mjere da se vepra što prije ukloni s Marjana.Treba angažirati lovačka društva u Splitu koji će uz pomoć lovačkih pasa pokušati kroz jednu ili više organiziranih akcija locirati vepra i nastojati ga uspavati uz dogovor s veterinarskom službom uporabom za tu svrhu posebne puške i premjestiti ga u nekom od zooloških vrtova u Hrvatskoj. U slučaju uspješnog hvatanja i uspavljivanja vepra treba iskoristiti taj trenutak za cijepljenje vepra protiv bjesnoće - upozorava dr. Kalilić.