Osijek je ostvario najveće poboljšanje prirodnog kretanja stanovništva među 128 hrvatskih gradova, objavio je gradonačelnik Ivan Radić, pozivajući se na podatke Državnog zavoda za statistiku. U odnosu na 2024., istaknuo je, prirodni pad stanovništva smanjen je za 140 osoba, što predstavlja najveći pozitivan pomak među hrvatskim gradovima, a podaci svjedoče i kako su lani u Osijeku rođena 774 djeteta, 49 više nego godinu prije. Broj rođenih tako je porastao 6,8 posto u odnosu na 2024., a s ukupno 774 beba Osijek je zauzeo drugo mjesto među hrvatskim gradovima, odmah iza Splita, pri čemu je Zagreb zbog svojeg posebnog statusa promatran zasebno.
U sustavu 3761 mališan
Takvi podaci ne znače da su dugogodišnji demografski problemi riješeni niti da je negativan prirodni prirast u potpunosti zaustavljen, naglasio je Radić, ali predstavljaju vidljiv pomak u odnosu na 2024. U gradskoj upravi rezultate smatraju potvrdom da se ulaganja u vrtiće, škole, stanovanje, zapošljavanje i kvalitetu života mladih obitelji moraju nastaviti dugoročno i sustavno.
– Demografija se ne mijenja u jednoj godini niti postoji jedna mjera koja može preokrenuti dugogodišnje trendove. Zato ćemo i dalje sustavno ulagati u ono što dugoročno čini razliku: dostupne vrtiće, kvalitetno obrazovanje, priuštivo stanovanje, nova radna mjesta te višu kvalitetu života mladih obitelji – poručio je osječki gradonačelnik.
Ističući kako demografski izazovi zahtijevaju strpljenje, odgovornost i kontinuitet, rekao je kako je cilj gradske uprave stvoriti uvjete u kojima će mladi ljudi moći dugoročno planirati život, ostati u Osijeku, vratiti se u grad ili se doseliti te u njemu osnivati obitelji.
– Ovi podaci ohrabruju, ali su prije svega obveza da nastavimo raditi još predanije i odgovornije – kazao je Radić, zahvalivši svima koji su Osijek odabrali za svoj dom, kao i stanovnicima koji u njemu ostaju, vraćaju se ili ondje zasnivaju obitelji.
Jedan od važnijih dijelova gradske demografske politike odnosi se i na povećanje kapaciteta dječjih vrtića. Broj mališana uključenih u sustav predškolskog odgoja povećan je za oko 800 te danas iznosi 3761. To je 126 djece više nego lani i čak 913 više nego 2021. U istom je razdoblju povećan i broj odgojno-obrazovnih skupina, kojih je 2021. godine bilo 130, a danas su 192.
Povećanje broja djece u vrtićima pratilo je i zapošljavanje novih djelatnika. Više od stotinu odgojiteljica zaposleno je na neodređeno vrijeme, a njihove su plaće, prema podacima Grada, povećane 70 posto. Plaće odgojiteljica početnica, napomenuli su u gradskoj upravi, porasle su 80 posto, a usto su znatno povećana ukupna izdvajanja za sustav predškolskog odgoja. U odnosu na 2021. godinu ona su porasla 160 posto, a cijene vrtića za roditelje nisu mijenjane od 2010.
Dodatnu potporu roditeljima predstavlja i povećanje naknade za novorođeno dijete. Grad ju je prošle godine udvostručio pa umjesto dotadašnjih 350 eura danas iznosi 700 eura po djetetu.
Paket težak 60 milijuna €
Osim u sustavu predškolskog odgoja, velika ulaganja provode se i u području osnovnoškolske infrastrukture. Proširuje se i rekonstruira 14 objekata te gradi isto toliko sportskih dvorana, ali i nova osnovna školu u Retfali.
– Riječ je o najvećem ulaganju u osnovnoškolsku mrežu u povijesti grada, vrijednosti veće od 60 milijuna eura – rekao je Radić.
Projekti obuhvaćaju povećanje školskih kapaciteta, poboljšanje uvjeta nastave te pripremu za rad u jednoj smjeni. Gradnjom i obnovom dvorana trebali bi se poboljšati i uvjeti za tjelesnu i zdravstvenu kulturu kao i za rad sportskih klubova i udruga.
Uz infrastrukturna ulaganja, Grad nastavlja financirati niz programa kojima se pokušava podići obrazovni i životni standard osječkih učenika. Za sve osnovnoškolce osiguravaju se radne bilježnice i drugi nastavni materijali, financiraju se pomoćnici u nastavi i stipendije, a najboljim maturantima omogućuje se besplatno polaganje vozačkog ispita.