– Nije samo navala na CNC operatere, nego na sve! U prve razrede upisujemo 230 učenika, a već ih sad imamo 300 kojima je naša škola prvi izbor – zadovoljno će ravnatelj Tehničke škole Čakovec Dražen Blažeka.
Naime, nazvali smo ga da bismo provjerili je li točna informacija da su učenici, i to mahom oni koji su iz osnovne škole izašli s vrlo dobrim i odličnim uspjehom, pohrlili upisati se za CNC operatere, jedno od najtraženijih zanimanja na tržištu radne snage.
– Evo, trenutačno nam među prijavama za tehničare za računalstvo posljednji na listi koji ulazi ima 68 od 80 bodova, a u tehničkoj gimnaziji 71 od 80. To je puno. Kad netko ima iz svih predmeta četvorke, ima 64 boda, a 80 kad ima sve petice. Znači, ovo su sve kvalitetni, vrlo dobri i odlični učenici – objašnjava Blažeka.
U Tehničkoj školi Čakovec, najvećoj u Međimurskoj županiji, ponudili su za četverogodišnja zanimanja 114 mjesta za upis, a trenutačno imaju prijavljenog 151 učenika kojima je to prvi izbor. U trogodišnjim zanimanjima imaju 109 slobodnih mjesta, a prijavljeno je 148 učenika.
– Roditelji u Međimurskoj županiji prepoznali su zanimanja koja omogućavaju relativno dobro plaćena radna mjesta. Danas nije problem zaposliti se, nego pronaći radna mjesta koja su relativno dobro plaćena. Danas CNC operateri i neka druga zanimanja nemaju ispodprosječne, već solidne plaće. Osim toga, roditelji su prepoznali i našu školu. Gledajte, u lipnju je 110 maturanata završilo razna trogodišnja zanimanja, od bravara do elektroinstalatera i automehaničara. Samo dvojica ili trojica još nisu zaposlena! Gotovo svi koji su u petak dobili svjedodžbe od ponedjeljka su bili u radnom odnosu, i to većinom u tvrtkama u kojima su tri godine obavljali praktičnu nastavu – napominje ravnatelj.
Ta škola ima uveden tzv. JMO sustav, jedinstveni model obrazovanja, pa učenici imaju tri dana nastave i tri dana prakse, dok u nekim drugim školama rade po klasičnom modelu s manje prakse.
Neki ravnatelji upozorili su na probleme s upisnom politikom nakon što su prije pet godina ukinuti bodovni pragovi, pa se u gimnazije sad upisuju i oni s trojkama.
– Prije pet godina nisi mogao u neka zanimanja ako nisi imao određen broj bodova. Neke gimnazije i ekonomske škole sad upisuju i učenike s, primjerice, 30 bodova, samo da si popune odjeljenja. Taj s 30 bodova nakon nekoliko će mjeseci ili godinu dana shvatiti da je to pretežak program za njega, a možda bi bio idealan bravar, kuhar ili nešto treće. Kod nas se to pretvorilo u popunjavanje četverogodišnjih škola lošim učenicima koji bi bili dobri majstori da su išli u trogodišnja zanimanja. Tražimo zato da se vrate bodovni pragovi za četverogodišnja zanimanja – kaže nam, neslužbeno, jedan ravnatelj.