U Komunalnoj palači održala se prva ovogodišnja Sjednica Vijeća za prevenciju kriminaliteta u gradu Puli-Pola. Predsjednica vijeća za prevenciju kriminaliteta Elena Puh Belci otvorila je dnevni red izvješćem rada Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pula-Pola za 2018. godinu.
Predsjednica vijeća naglasila je važnost zajedništva u provođenju aktivnosti te pohvalila zajedništvo vijeća koji već petu godinu rade na borbi protiv ovisnosti i promicanju mentalnog zdravlja, a to su uz Grad Pulu, Policijska uprava Istarska, Zavod za javno zdravstvo Istarske županije - Služba za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, Gradsko društvo Crvenog križa Pula, kampanja Istarske županije protiv ovisnosti Bježi-Via, Udruga kineziologa, Udruga Uzpiro Cro i Institut te Centar za socijalnu skrb Pazin – Podružnica Obiteljski centar Pula.
Dodala je i kako se Grad Pula kandidirao projektom 'Follow the light-Pula innovative urban security light network' na poziv UIA-Urban Innovative Actions, tematsko područje: Urbana sigurnost, gdje je iz cijele Europe na taj isti projekt pristigla tek 21 prijava, a iz Hrvatske tri, od kojih jedna upravo iz Grada Pule.
Vjekoslav Vukšić, načelnik Policijske postaje Pula govorio je u drugoj točki dnevnog reda o izvješću stanja sigurnosti na području grada za 2018. godinu istaknuvši kako je ocjena stanja sigurnosti za područje Pule visoka te kako nema sigurnosno-rizičnih događaja koji bi svojim posljedicama i intenzitetom u većoj mjeri ugrožavali sigurnost građana i imovine.
Treća točka dnevnog reda o kojoj su članovi Vijeća razgovarali je Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja koji je Vlada zaključkom donijela prošle godine.
Cilj Protokola je uvođenje standardiziranog postupka prema žrtvama seksualnog nasilja, a obveznici postupanja Protokola su policija, zdravstvo, pravosudna i ostala tijela, centri za socijalnu skrb i odgojno-obrazovne ustanove. Ovim se priručnikom želi širem krugu od učenika, roditelja do skrbnika, mladih i institucija dati okvire postupanja u slučaju seksualnog nasilja, te podršku i znanje u postupanju kod istog. Svi prisutni suglasni su bili da je potrebno smišljati programe usmjerene na edukaciju vezano za spolno zdravlje, ali s posebnim naglaskom na mlade.
Sjednica je završila planiranjem aktivnosti za 2019. godinu. Uz programe koji se uobičajeno provode poput 'Mimohoda protiv nasilja nad ženama', 'Baci drogu u koš', 'Dana ružičastih majica' i 'Zajedno za zdravo odrastanje', dotaknuli su se i istraživanja Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije. Bilo je riječi o padu konzumacije duhana, vina, žestokih pića, ali i istom rezultatu konzumacije marihuane.