Dva snažna nevremena koja su prošli mjesec zadesila područje Samobora izazvala su velike štete. Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, prema zahtjevu Grada Samobora, proglasio je prirodnu nepogodu – olujni i orkanski vjetar za samoborsko područje, a Grad se obvezao u zakonskom roku u Registar šteta unijeti prve procjene.
Najavili financijsku pomoć
Građani su pozvani da štetu prijave najkasnije do 4. kolovoza te da je fotografiraju kako bi je adekvatno dokumentirali. U predviđenom je roku zaprimljeno 337 prijava, a Povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih nepogoda Grada Samobora štetu je procjenjivalo putem prispjelih zahtjeva i fotografija, kao i obilaskom terena. U skladu sa Zakonom o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, podneseno je prvo priopćenje Zagrebačkoj županiji unosom u Registar šteta. Rok za podnošenje konačnog izvješća je 15. rujna, do kada će se procijeniti i unijeti svi zaprimljeni i osnovani zahtjevi u Registar šteta, a nakon njegova podnošenja očekuje se i najavljena financijska pomoć Vlade Republike Hrvatske te Zagrebačke županije.
Podsjetimo, nakon štetnog događaja Javna vatrogasna postrojba grada Samobora i sva dobrovoljna vatrogasna društva momentalno su na terenu krenule sa sanacijom nastale štete, a primarni cilj bio je pomoći ugroženim građanima te osigurati prohodnost prometnica. Sastao se i stožer Civilne zaštite grada Samobora, na čelu sa zamjenikom gradonačelnice Petrom Burićem koji je definirao hodogram aktivnosti. Poduzete su potrebne mjere na sanaciji štetnih posljedica, a uz vatrogasce su na terenu bili djelatnici Komunalca, Odvodnje i HEP-a. Vatrogasni operativni centar u Samoboru zaprimio je 170 dojava, a u intervencijama je sudjelovalo 70 profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca s 19 vozila.
Čupalo stabla i krovove
Odrađen je velik posao s obzirom na velik broj urušenih stabala na javnim i privatnim površinama te oštećenja na krovovima privatnih, javnih i gospodarskih objekata. Policija je zaprimila dojavu o desetak oštećenih vozila te su apelirali na građane da podnesu prijavu o šteti Policijskoj postaji Samobor. HGSS Stanica Samobor u suradnji s Parkom prirode Žumberak – Samoborsko gorje obišla je planinarske putove, gdje su sanirali brojne posljedice nevremena.
Elektra Samobor zaprimila je oko stotinu dojava o urušenim stablima na kabele, električne mreže i stupove. Samoborska gradonačelnica Petra Škrobot, koja je kontinuirano na terenu pratila sve aktivnosti, zahvalila je službama koje su neumorno radile na uklanjanju posljedica te pomagale građanima na sanaciji štete od nevremena.