U Inkubatoru za nove tehnologije Trokut održana je početna konferencija projekta Regionalni znanstveni centar – RaSTEM, jednog od najvećih projekata koji se provodi u osnovnim školama u Hrvatskoj.
Sedam škola
Projekt vrijedan 2,042 449,12 € provodi Grad Šibenik, a financiran je u potpunosti iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. – 2021. Cilj mu je već među djecom u osnovnim školama potaknuti interes za zanimanja iz STEM područja – znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Učenike sedam osnovnih škola na području Šibenika, Skradina i Murtera očekuju posebno osmišljeni projekti vezani uz robotiku, meteorologiju, klimatologiju te poduzetništvo. Partneri u projektu su Hrvatski robotički savez, Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba te Oslo Metropolitan University.
– Regionalni znanstveni centar – RaSTEM dio je sadržaja kojima Grad Šibenik nastoji otvoriti što više mogućnosti mladima za zanimanja budućnosti i povezati edukaciju s poduzetničkim potencijalima na ovom području. U sklopu projekta već se provodi opremanje učionica, a u tijeku je i edukacija nastavnika koji će raditi na posebno osmišljenim programima za osnovnoškolsku djecu. Programi su prilagođeni njihovoj dobi i cilj im je pomoći učenicima da kroz praktičnu nastavu razvijaju inovacijske sposobnosti kako bi jednog dana doprinosili razvoju ne samo Šibenika nego i cijele Hrvatske – kazao je šibenski gradonačelnik Željko Burić.
U projektu sudjeluje pet osnovnih škola kojima je osnivač Grad Šibenik, a to su OŠ "Juraj Dalmatinac", OŠ "Juraj Šižgorić", OŠ Meterize, OŠ Vrpolje i OŠ Brodarica. Uključene su i OŠ Murterski škoji iz Murtera i OŠ Skradin iz Skradina. Provedbom projekta obrazovat će se 15 profesora u područjima robotike, klimatskih promjena te poduzetništva, koji će zatim stečeno znanje prenijeti na 205 učenika.
– STEM edukacija učenicima omogućuje da nakon završetka školovanja imaju mogućnost izbora. Ovim projektom želimo im ponuditi i opciju da rade u svojim mjestima te da doprinesu razvoju lokalne zajednice. Daljnja usavršavanja, rad u poslovima budućnosti ili poduzetnički projekti – sve su to mogućnosti koje Regionalni znanstveni centar – RaSTEM donosi Šibeniku – istaknuo je tijekom panel-rasprave zamjenik gradonačelnika mr. sc. Danijel Mileta.
Na panelu su o temama iz STEM područja, uz zamjenika gradonačelnika Miletu, sudjelovali i prof. dr. sc. Marko Delimar, voditelj dislociranog Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora, Ivana Storjak, asistentica s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Stipe Komadina, ravnatelj OŠ Vrpolje te Natko Duvnjak, ravnatelj OŠ Jurja Dalmatinca.
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika Petar Mišura dodao je kako je posebna vrijednost projekta to što će se dobiti obrazovanje mladih ljudi i povećanje njihovih kompetencija te ostvarivanje suradnje s najrelevantnijim STEM akterima u Hrvatskoj.
Inače, Regionalni znanstveni centar – RaSTEM započeo je u srpnju prošle godine, a trajat će do ožujka 2024. godine. Predviđeno je sudjelovanje 15 nastavnika i 205 učenika. Grad Šibenik aktivno radi na projektima koji potiču povezivanje edukacije i poduzetničkih aktivnosti na području grada i okolice.
U sklopu projekta unutar škola bit će uređene učionice koje će imati dodatnu infrastrukturu, a naglasak je na robotici, meteorologiji, klimatologiji i poduzetništvu. Namjerava se educirati minimalno 15 nastavnika koji će dalje moći educirati, ne samo djecu i druge nastavnike, već i 200 djece do završetka projekta.
STEM parkovi
U opremanje spada i okoliš OŠ Meterize, gdje će se urediti park na otprilike 300 kvadrata, koji će služiti djeci za edukaciju o klimatskim promjenama. Jedan STEM park bit će sagrađen u okolišu Trokuta, a OŠ Juraj Dalmatinac dobit će posebnu izdvojenu nadogradnju za STEM učionicu. Program edukacije za djecu zove se 'Novi Nikola Tesla', dok se edukacija učitelja zove po Teslinom profesoru fizike Martinu Sekuliću.