Na poziv Svjetske banke pulski gradonačelnik Boris Miletić sudjelovao je u utorak u Beču na Simpoziju gradonačelnika, organiziranom u sklopu Programa urbanog partnerstva na kojem je govorio o iskustvima Pule u uvođenju inovativnih rješenja u rad gradske uprave, priopćeno je iz Ureda grada Pule.
Program urbanog partnerstva provodi se sa ciljem podrške gradovima i lokalnim upravama jugoistočne Europe u procesu modernizacije i uvođenja reformi te promicanja važnosti uključivanja javnosti u odlučivanje, održivi razvoj i urbano planiranje.
Govoreći o iskustvima Pule u uvođenju inovativnih rješenja u svakodnevni rad gradske uprave, Miletić je podsjetio da je Grad Pula elektroničko poslovanje uveo još 2008. godine. Zahvaljujući svojim rezultatima, usredotočenosti i transparentnosti u poslovanju u odnosu s građanima, dodao je, Pula je postala 'grad lider', prepoznatljiv na hrvatskoj nacionalnoj razini, ali i šire u regionalnim okvirima, što je potvrdila i sama Svjetska banka.
"Pula je danas jedan od najboljih gradova za život i poslovanje i uvijek težimo uvođenju onih rješenja od kojih će naši sugrađani i sve brojniji gosti koji nas posjećuju imati konkretne koristi", kazao je Miletić tijekom panel diskusije.
Grad Pula, dodao je, godinama sustavno ulaže u predškolski i školski odgoj zahvaljujući čemu je danas svakom djetetu osigurano mjesto u dječjem vrtiću. Osim toga, naveo je, Pula postaje sve atraktivnija investitorima, jača poduzetništvo, ali postaje i pravi studentski grad i upravo sve to utječe na kvalitetu života.
Dijeleći iskustva Pule glede uključivanja građana u donošenje odluka, Miletić je istaknuo primjer donošenja proračuna kao najvažnijeg gradskog dokumenta, pri čemu Grad Pula godinama uključuje same građane održavajući tribine po mjesnim odborima, javno i transparentno objavljuje sve proračunske dokumente te raznim web aplikacijama i rješenjima informira Puljane o načinu ulaganja proračunskih sredstava.
Na dvodnevnom Simpoziju o načinu na koji se gradovi danas mijenjaju i postaju ugodnija mjesta za život, govorila je i zamjenica gradonačelnika Beča Maria Vassilakou. Naglasila je kako svaki grad mora biti svjestan svojih specifičnosti te u skladu s time odrediti strategije za ostvarivanje ciljeva.
S time su se složili i zamjenik gradonačelnika Varšave te bivši gradonačelnik Torina Valentino Castellani, rekavši da će dobre ideje i inicijative u konačnici uvijek biti prepoznate.
Ovogodišnji Simpozij gradonačelnika u Beču okupio je više od 180 sudionika, predstavnika Vijeća Europe, gradova, općina, lokalnih uprava, udruga civilnog društva te predstavnike nekih ministarstava.