Veslački klub Krka iz Šibenika, koji ove godine obilježava stotu obljetnicu osnutka, dobitnik je godišnje Državne nagrade za sport Franjo Bučar. Najveće državno priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje našim sportašicama i sportašima, trenerima, stručnim djelatnicima i svim pojedincima koji čine sustav sporta laureatima su u Zagrebu uručili predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Brojne medalje
Veslački klub Krka osnovan je 1. studenoga u zgradi Narodne kavane u Šibeniku.
– Klubu je odmah nakon osnivanja pristupilo 300 članova, znači da je odmah bio vrlo popularan u gradu – doznajemo od Dražena Crnogaće, predsjednika Veslačkog kluba Krka. Iznosi podatke kako su prije Drugoga svjetskog rata osvojili brončanu medalju u četvercu na Europskom prvenstvu u Budimpešti i nastupili na Olimpijskim igrama 1936. godine u Berlinu, gdje je momčad Krke u osmercu osvojila drugu brončanu medalju.
– Nakon Drugoga svjetskog rata imamo još jednu brončanu medalju jednoga našeg člana koji je u Poljskoj veslao u četvercu s veslačima Mladosti i niz osvojenih naslova seniorskog prvaka države, imamo ih čak 255 – ponosan je na sportsku povijest kluba Crnogaća.
Ističe kako Klub tijekom svih 100 godina nije mijenjao naziv, boju dresa ni znak pod kojim se natječe.
– To pokazuje kontinuitet u povijesti kluba i politiku na koju se nije moglo utjecati – kaže Crnogaća i dodaje kako je za vrijeme Drugoga svjetskog rata mnogo veslača sudjelovalo na strani NOB-a što povijest bilježi, ali klub se nije mijenjao neovisno o tome što su se mijenjale države u kojima je djelovao.
– Jako mi je drago što smo obilježivši stogodišnjicu ušli u klub šibenskih stogodišnjaka u kojemu su knjižnica, Narodna glazba, Pjevačko društvo Kolo i Šibensko kazalište. To su subjekti koji djeluju 100 i više godina, veseli nas što smo u tom malobrojnom klubu koji Šibenik na svoj način čine gradom – govori Crnogaća.
Kroz Veslački klub Krka prošlo je na tisuće momaka i cura.
– Kao i Šibenik, klub je isprva bio težački pa su naši veslači dolazili na treninge iz polja. Ima anegdota da su za okrijepiti se, odnosno nadoknaditi potrošenu snagu u čamac nosili suhe smokve. Danas se to radi malo drukčije, ali suhe smokve i dalje su na jelovniku – otkriva nam Dražen Crnogaća.
I danas imaju veslače kojima se ponose.
– Imamo momke, juniore koji su bili treći na Europskom prvenstvu u Bjelorusiji 2013. godine, momke koji su bili europski prvaci 2017. u Njemačkoj i svake godine Krka daje reprezentativce. Nažalost, nemamo više seniore – govori Crnogaća.
Uzdaju se u Veleučilište
Djeca im odlaze iz Šibenika nakon završene srednje škole na fakultete, najčešće u Zagreb i Split, neki od njih i u inozemstvo. Međutim, veliku nadu polažu u ekspanziju Veleučilišta u Šibeniku, koje otvara nove programe i broj studenata iz godine u godinu im se povećava.
– Kao predsjednik Krke, ali i kao Šibenčanin, snažno podržavam razvoj Veleučilišta, osim što grad čini gradom, moglo bi biti jako korisno za klubove kao što je Krka, jer bi neki naši momci i cure našli razloga da ostanu u Šibeniku i školuju se na našoj visokoobrazovnoj instituciji. Inače, smatram da nam u državi općenito nedostaje povezivanje akademske i sportske Hrvatske, a to je da potičemo djecu na ostanak u sportu i nakon 18. godine. Nažalost, većina sportova nije komercijalna i djeca nam nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja odlaze iz sporta, završavaju sportske karijere, što je velika šteta – kaže Crnogaća, koji ističe kako imaju odličnu suradnju s Gradom Šibenikom koji ih materijalno prati.
Pitali smo ga na kraju koliko je veslanje danas popularno među šibenskom djecom.
– Prije Drugoga svjetskog rata u Šibeniku su postojali samo nogometni klub i Krka. Ljudi su bili orijentirani na nogomet ili veslanje, danas razvojem ponude djeca imaju velike mogućnosti. Ipak, za veslanje i dalje ima interesa. Veslaju i cure i momci, a ja na ovaj način pozivam sve koji žele, osobito one od 12 do 13 godina, da nam se pridruže – poručio je predsjednik VK Krka Dražen Crnogaća.