Koliko gradova ili regija u Hrvatskoj ima svoju enciklopediju? Osim Zagrebačkoga leksikona, Istarske enciklopedije te Enciklopedije o Hrvatskom zagorju, nitko više. Međutim, za tri će godine svjetlo dana ugledati i Enciklopedija Velike Gorice, odnosno cjelokupnoga turopoljskog kraja. Naime, Leksikografski zavod Miroslav Krleža i Grad Velika Gorica potpisali su ugovor o suradnji na izradi Turopoljske enciklopedije koja će na više od petsto stranica sadržavati cjelokupan identitet Turopolja.
Ponosni na svoju povijest
– Velika Gorica ovim se činom ubrojila u onaj avangardniji dio Hrvatske s obzirom na to da je ovo četvrta publikacija u cijeloj državi koja se bavi sustavnim proučavanjem nekoga kraja – rekao je na potpisivanju ugovora glavni ravnatelj Zavoda dr. sc. Antun Vujić. Da je riječ o projektu od povijesne važnosti za Turopolje i Veliku Goricu, potvrdio je i gradonačelnik Dražen Barišić koji je u ime Grada potpisao ovaj vrijedan ugovor.
– Ovakvo jedno ukoričeno izdanje bit će zrcalo povijesti, jedna sinteza našega područja po svojim povijesnim, etnografskim i drugim obilježjima čime ćemo pokazati koliko smo zaokružena regija koja ima svoj prepoznatljiv identitet. Izuzetno smo ponosni na svoju povijest i osjećamo da imamo dužnost sačuvati od zaborava naše nasljeđe i raditi na produbljivanju našega identiteta kako bismo i sami dali to u nasljeđe našoj djeci – poručio je gradonačelnik Barišić dodavši da će voditeljica projekta od strane Grada biti ravnateljica Gradske knjižnice Katja Matković Mikulčić, dok će tim Leksikografskoga zavoda predvoditi Mladen Klemenčić.
Obrada više od tisuću pojmova
Turopolje je veliko, a u svome identitetu krije mnoge posebnosti – od kulturne tradicije, etnografskih i povijesnih obilježja.
– Treba u obzir uzeti samo uređenje društvene zajednice u povijesti pa komparativno s time i uloge koje je Turopolje imalo u Hrvatskom saboru. Sve to bez sumnje daje povoda da se ovom kraju posveti jedna enciklopedija većeg formata – rekao je dr. sc. Vujić. U standardnom enciklopedijskom formatu knjiga će obraditi više od tisuću pojmova, osoba, lokaliteta, odnosno članaka. Tako će Velikogoričani, nakon Velikogoričkog leksikona i Turopoljskih vjekopisa te brojnih drugih manjih djela, dobiti sveobuhvatnu enciklopediju u izdanju krovne hrvatske institucije.