
U Jastrebarskom će se od 2026. godine građani moći voziti besplatnim električnim autobusima na području cijelog grada. Ovaj iskorak u javnom prijevozu dio je šire vizije zelene tranzicije i poboljšanja kvalitete života za sve stanovnike Jastrebarskog koje nastavlja prednjačiti u razvoju održive i pametne infrastrukture.
Dio za infrastrukturu
Projekt uvođenja besplatnog javnog prijevoza električnim autobusima realizirat će se, najavljuju, uz pomoć sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), kroz javne pozive koje provode Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Grad Jastrebarsko uvršten je među 18 hrvatskih gradova koji su unaprijed definirani kao prihvatljivi prijavitelji, čime mu je omogućen izravan pristup europskim sredstvima. Ukupno je za ovaj projekt osigurano 1,540.000 eura. Od toga će 1,140.000 eura biti utrošeno na nabavu četiri električna autobusa, dok je dodatnih 400.000 eura predviđeno za izgradnju potrebne infrastrukture – punionica za električna vozila.
Prijavitelj i nositelj projekta bit će gradsko komunalno društvo Ceste Jastrebarsko koje je na temelju odluke Gradskog vijeća dobilo ovlasti za obavljanje komunalnog linijskog prijevoza putnika. Trenutačno su u tijeku završne pripreme za prijavu na javne pozive. One uključuju ne samo administrativno-tehničke korake već i edukaciju voznog kadra, djelatnici Cesta Jastrebarsko već prolaze obuke za upravljanje električnim autobusima, čime će grad osigurati visoku razinu stručnosti i spremnosti za početak pružanja nove javne usluge.
– Na projektu uvođenja besplatnog lokalnog javnog prijevoza radimo već godinama, a sada nam se pružila prilika da taj, za građane izuzetno važan projekt, i realiziramo. Pred nama je prijava na pozive kojima su osigurana sredstva, a već iduće godine naši će se građani voziti električnim autobusima koji će povezivati naša naselja, i to sasvim besplatno – rekao je gradonačelnik Zvonimir Novosel.
Dvije faze
U prvoj fazi projekta predviđeno je uspostavljanje tri autobusne linije. Jedna će prometovati kružno unutar samog grada, povezujući i Gospodarsku zonu, dok će preostale dvije povezivati nizinska naselja, čime se osigurava osnovna dostupnost za najveći broj stanovnika. U drugoj fazi, planira se daljnje širenje usluge, uspostavit će se sveobuhvatna mreža autobusnih linija koja će obuhvatiti sva gradska naselja i omogućiti brzu, učinkovitu i besplatnu povezanost unutar cijelog administrativnog područja Jastrebarskog.
Ovaj projekt predstavlja, ističu u Gradu, značajan iskorak u pristupu gradskog prijevoza, ne samo što pridonosi smanjenju emisije ugljičnog dioksida i buke već građanima osigurava ravnopravniji pristup uslugama i povećava mobilnost svih skupina, uključujući starije, učenike i radnike.
– U konačnici, besplatan javni prijevoz električnim autobusima nije samo prometno rješenje – on je strateški iskorak prema još boljim uvjetima za sve građane – napominju.