U šibenskoj gradskoj vijećnici u utorak je predstavljen Master plan održive urbane mobilnosti, strateški dokument u sklopu projekta "Intermodalni urbani ekološki sustav javnog prijevoza autobusima i brodovima UrbEco", a Šibenik je prvi hrvatski grad u Hrvatskoj s prometnim master planom.
Riječ je o ključnom strateškom dokumentu koji će definirati buduće intervencije u promet te cestovnu i pomorsku prometnu infrastrukturu na području Grada Šibenika i povećati pripremljenost i mogućnost za financiranje projekata iz EU fondova u području prometa.
Kako je rekao gradonačelnik Željko Burić taj projekt "ne rješava samo probleme življenja, urbanog komuniciranja i prometovanja u gradu, nego rješava temeljni problem grada Šibenika – promet u kretanju, promet u mirovanju te osigurava turističku budućnost grada".
- Ujedno taj dokument potvrđuje koliko ova gradska uprava radi sustavno po načelu ‘puzzla’ s ciljem da konačno svaki detalj koji ugradimo tvori jedinstvenu sliku - rekao je gradonačelnik.
Partneri Šibensko-kninska županija i Grad Vodice
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika Matija Bumbak istaknuo je da nakon više godina stanke u strateškom planiranju prometa u Šibeniku, taj dokument sagledava cjelokupnu sliku prometa i svih problema, odnosno rješenja koja Šibeniku trebaju.
- Važan je također što će nam omogućiti prijave za razna sredstva iz EU fondova, ministarstava i drugih izvora, odnosno realizaciju svih ponuđenih rješenja tako da ona što manje koštaju građane Šibenika. Idemo u realizaciju ovoga što je napisano - poručio je Bumbak.
Rezultate i tijek izrade Master plana predstavila je Violeta Benković, voditeljica projektnog tima tvrtke Promel i Urbanex d.o.o, koja je istaknula strateške ciljeve utvrđene planom kao i preporuke za njihovim rješavanjem.
Šibensko-kninska županija i Grad Vodice u ovom su projektu partneri Grada Šibenika. Ukupni troškovi projekta iznose 1.031.608 kuna, od čega ga Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture iz Operativnog programa Promet financira s 876.866 kuna, a Grad Šibenik sudjeluje s 154.741 kuna.