Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj te Udruga "Češnjak" nastavljaju s aktivnostima kojima je cilj proširiti proizvodnju češnjaka na području Vukovarsko-srijemske županije. U sklopu projekta "Proizvodnja ozimog češnjaka na području Vukovarsko-srijemske županij"“ u Ceriću, selu nedaleko od Vinkovaca, održana je četvrta po redu primopredaja sadnoga materijala cerićkog ozimnog češnjaka. Ukupno je 30 korisnika s područja županije dobilo po 100 kilograma češnjaka.
- Na taj način potičemo proizvodnju povrtlarskih kultura na malim i srednjim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima težeći stvaranju respektabilne proizvođačke organizacije, kako po količinama i kakvoći, tako i po posebnostima i uspješnosti u trženju. Naša zamisao je bila za mala gospodarstva osigurati takve radne aktivnosti, u kojima oni nemaju veliki financijski i organizacijski napor, i došli smo na ideju da odaberemo biljne sorte koje su domaće i nisu rizične na bolesti i klimatske promjene, a to su češnjak i grah - rekao je pročelnik ovoga županijskog Upravnog odjela Andrija Matić.
Ukazao je i kako su sadni materijal češnjaka osigurali Vukovarsko-srijemska županija, općine i gradovi s područja županije dok je uz pomoć Agronomskog fakulteta iz Zagreba utvrđeno kako je ova naša domaća sorta češnjaka ovdje svojstvena. Prema Matićevim riječima, prošle godine je cijena, po kojoj su naši proizvođači prodavali češnjak, bila 16 kuna dok je ove godine ona narasla na 25 kuna po kilogramu.
Prodaja po lokalnim trgovinama
-To je sjajna priča - istaknuo je Matić ukazujući kako se na ovaj način želi što veći broj poljoprivrednika ohrabriti da se okuša i u nekim drugim proizvodnjama, a ne samo u proizvodnji pšenice ili kukuruza.
Kroz darovanih 100 kilograma sadnica češnjaka tih 30 korisnika savladaju osnovne tehnologiju proizvodnje. Naime, oni na taj način tijekom godine sebi proizvedu sadni materijal za iduću godinu, a imaju obvezu i vratiti 100 kilograma češnjaka kojeg su dobili. Taj vraćeni češnjak potom se dodjeljuje novim proizvođačima te se tako broj proizvođača češnjaka iz godine u godinu širi.
Govoreći o projektu predsjednica Udruge "Češnjak" Mara Čuljak rekla je kako su stigli do pete generacije proizvođača češnjaka kao i da je u ovaj projekt uključeno do sada 120 proizvođača.
-Dio njih je odustao, ali se zato novi pridružuju. Ove godine imali smo uspješno trženje uroda i to je prvo veliko trženje u projektu. Zadnja cijena je bila 23 kune plus PDV na veliko čime smo više nego zadovoljni. Ove jeseni planirana je sjetva češnjaka na 70 hektara - rekla je Čuljak.
Dodaje i kako se zbog velikih oborina ovogodišnji urod kretao u omjeru 1:5, odnosno na kilogram posađenog izvađeno je pet kilograma češnjaka. Proizvedeni češnjak prodaje se uglavnom po lokalnim trgovinama.