Predstavljene su Konzervatorska i Urbanistička studija Grada Kutine koje su nastale interaktivnim djelovanjem stručnjaka kao i participacijom građana Kutine s ciljem valorizacije prostora i građevina. Kako je rečeno, transparentnim odnosom prema javnosti predviđeni su novi sadržaji koji će dati dodatnu vrijednost i podići kvalitetu života u gradu. Studije su izradili Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Sisku te Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Vlasnici gradskog prostora
– Trenutačno u Kutini postoje velike površine koje su u gradskom vlasništvu, ali su urbanistički nedorečene i nedovršene. Kroz tri participativne radionice građani su mogli iskazati mišljenje o potencijalnim programima, sadržajima i varijantama uređenja gradskog perivoja – rekao je gradonačelnik Zlatko Babić.
Pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Snježana Šlabek Ohman istaknula je da građani Kutine nisu dosad u zadovoljavajućoj mjeri bili uključeni u proces prostornog planiranja javnog prostora koji koriste i zapravo su njegovi stvarni vlasnici. Stoga se to htjelo promijeniti i pronaći model kojim će se građanima ponuditi kvalitetna rješenja novih sadržaja. Konzervatorsku studiju predstavio je Igor Cindrić, konzervator u Ministarstvu kulture, predstavivši smjernice o kulturnoj i graditeljskoj baštini koja je u kontekstu Kutine vrlo važna i pridonosi identitetu grada dok je Urbanističku studiju predstavila arhitektica Ines Mravunac istaknuvši nastojanja studije u stvaranju koncepta kojim bi se javni prostor urbanog, pejzažnog i povijesnog obilježja povezao formirajući prsten s različitim tematskim sadržajem.
Prijedlozi građana
Građani su se jasno odredili oko konkretnih problemskih situacija koje su bile obrađivane na radionicama – cjelovitost i proširenje perivoja, ukidanje parkirališta ispred knjižnice i čitaonice, gradnja dječjeg igrališta iza zgrade suda, uređenje bunara uz zgradu gradske uprave, lapidarij uz zgradu muzeja, povezivanje šetnice uz Kutinicu u kontinuitetu, gradnja paviljona u perivoju, kolni prilaz pošti iz Crkvene ulice...
– Kutina je dobar primjer kako građani mogu sudjelovati u javnoj vlasti i kako vlast djeluje prema željama građana. Rezultati radionica u kojima su izražene želje građana Kutine obvezuju gradsku vlast u donošenju odluka o zahvatima u području obuhvata Urbanističke studije, a građane ćemo nastojati uključiti u donošenje svih odluka o budućnosti grada – zaključio je gradonačelnik Zlatko Babić