Komunalno društvo Grada Imotskog uspješno je prijavilo projekt nabave komunalnih vozila za odvojeno prikupljanje otpada. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ocijenio je kako projektni prijedlog ispunjava sve kriterije prihvatljivosti za sufinanciranje iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. Ukupni prihvatljivi iznos je 1.693.335 kuna, od čega je 85 posto, odnosno 1.439.334 kn bespovratnih sredstava. Preostalih 15 posto su vlastita sredstva.
Uspostavljanje reciklaže
– Radi se o dva specijalizirana vozila za odvojeno prikupljanje otpada. Kapacitet jednog vozila je 16 metara kubnih, a dužine 7,5 metara kubnih – doznajemo od Božene Juroš, direktorice Komunalnog društva Grada Imotskog.
– Kada smo prošle godine u travnju predali projektnu dokumentaciju, na području Grada Imotskog odvojeno smo prikupljali glomazni otpad, papirnu i kartonsku ambalažu, neopasni elektronički otpad, drvo, metal, biorazgradivi otpad i miješani komunalni otpad – kaže Božena Juroš. Naglašava kako im je u planu na odlagalištu neopasnog otpada „Kozjačić“, čije upravljanje je Komunalno društvo preuzelo u studenom prošle godine, uspostaviti reciklažu, odnosno skladište neopasnog otpada. Postavit će desetak velikih kontejnera u kojima će se odvojeno prikupljati plastična ambalaža, staklo, drvo, metal, gume, tekstil, baterije i akumulatori, biorazgradivi otpad, otpad s groblja i sa strane na dijelu odlagališta građevinski otpad. Uvjet je da otpad bude čist i razvrstan, a moći će ga dovoziti i građani i pravni subjekti.
Dodatna edukacija
– Skladište otpada je vrlo slično reciklažnom dvorištu. Građani će moći besplatno dovoziti svoj razvrstani otpad, a mi smo ga po zakonu dužni u roku od jedne godine predati ovlaštenim tvrtkama s pripadajućom dozvolom na daljnju uporabu otpada. Imoćani su zainteresirani za odvojeno prikupljanje otpada – kaže nam Juroš, ali nužno je provesti dodatne edukacije i ljude dodatno motivirati, što su aktivnosti koje ćemo provoditi zajedno s Gradom Imotskim.
– S Gradom kao osnivačem, koji stoji iza nas, izvrsno surađujemo. Odvojeno prikupljanje otpada je proces koji traje i trajat će. Slično je i u ostalim gradovima Hrvatske, ako izuzmemo Krk i Prelog koji su daleko napredovali i svima su nam uzori. Uslijedit će edukacije, javne tribine o važnosti odvajanja otpada, a potom oglašavanje i propagiranje odvojenog prikupljanja otpada koje mora postati standardno ponašanje – govori Božena Juroš.
Građani će, naravno, moći besplatno dovesti svoj razvrstani otpad, a trenutno su u fazi izrade cjenika za pravne subjekte. U kratkom vremenu otkako je Komunalno društvo preuzelo odlagalište neopasnog otpada „Kozjačić“, nastoje uvesti red kako na odlagalištu tako i na cijelom području Imotskog gdje se još uvijek može naići na divlja, ilegalna odlagališta.
Cilj je očistiti i Grad i polje, a uspostava skladišta, kao i kupnja specijaliziranih vozila, trebala bi tome pomoći.
– Omogućit ćemo ljudima da propisno odlažu otpad, apelirat ćemo i educirati ih, zajedno s Gradom, kako bi započeli s ovim procesom. Pred nama je velik posao, ali ja sam uvjerena da ćemo uspjeti – poručuje direktorica Božena Juroš.